1943) trok in 1903 naar Parijs waar hij geheel werd opgenomen in de kunste naarskring van Café du Dome3. Het werk van Van Gogh en Cézanne bewon derde hij zozeer dat hij zelfs geheel in hun stijl ging werken. Vanaf 1906 nam hij deel aan Parijse tentoonstellingen zoals de Salon des Indépendants. Al spoedig ging Schelfhout in de cubisti- sche schildertrant verder en ontwikkelde deze tot een persoonlijke stijl. Hij was de eerste Nederlandse schilder die in Frankrijk de invloed van de cubisten onderging. Dit was mede te danken aan zijn omgang met de Montparnasse- cubisten. Schelfhout gebruikte de vor men uit de natuur om deze in cubisti- sche, ritmische vormen en lijnen in tegengestelde kleurvlakken weer te geven. Het landschap was een belangrij ke inspiratiebron voor hem. In 1911 trok hij naar de Provence waar de natuur hem bijzonder inspireerde tot het maken van vele werken, later zou hij nog vaak naar dit thema terugkeren. Zijn vriendschap met de kunstkritikus en schilder Conrad Kickert (1882- 1965) was hecht4. Na enkele bezoeken aan Schelfhout in Parijs besloot Kickert in 1910 naar de Franse lichtstad te verhui zen. De 'Parijse Nederlanders', zoals de kunstenaars in Parijs werden genoemd, besloten al spoedig om de Moderne Kunstkring op te richten. Zij wilden in Nederland de nieuwste buitenlandse kunststromingen exposeren. In het najaar van 1911 werd van 6 oktober tot 5 november in Amsterdam de eerste expositie geopend. Hier werd Cézanne als de grote cubist gepresenteerd, maar in de kritieken werd ook Schelfhout tezamen met Picasso, Braque en Herbin als de 'merkwaardigste vertegenwoordi gers van het nieuwe' beschreven5. Les Arbres Het schilderij 'Les Arbres' zou zijn ont staan in de Belgische Ardennen, in het plaatsje Rivage. Ten zuidwesten van Malmédy ligt Rivage in een heuvelachtig en bosrijk gebied. (Schelfhout trok op aanraden van zijn vriend Alma naar deze schilderachtige streek)6. 'Les Arbres' is krachtig en monumentaal in het gedempte kleurpalet van de cubis ten geschilderd. Groenen, grijzen en Het terras van Café du Dome in Parijs. Schelfhout is de man die de toeschouwer aankijkt, de man met de witte hoed achter hem is Conrad Kickert. bruinen spelen de boventoon, naast warme rode, violette en blauwe tinten. Schelfhout heeft nu het verfijnde ritme en de nog scherpe tekenwijze van eerder werk achter zich gelaten. Zijn stijl is for ser geworden en de vormen hebben gewonnen aan hevigheid en kracht. De boom plaatst hij als een grote parasol met een kronkelende en knoestige stam in het midden van het beeldvlak. Op de achtergrond links ontwaren we het blauw van een meer. Het contrast van licht en donker is bewust gekozen en draagt bij tot de monumentaliteit. In de cirkelvormige gesegmenteerde luchtpar- tij dringen de kleuren transparant over elkaar heen. Verschillende gezichtspun ten in het landschap zijn in dit schilderij harmonieus bijeen gebracht. Schelfhout is hier op zijn hoogtepunt. In een even wichtige compositie heeft hij zijn innerlij ke emoties weergegeven. Nog in hetzelfde jaar 1912 nam Lodewijk Schelfhout deel aan de zomer- tentoonstelling in Domburg. 'Les Arbres' heeft op deze tentoonstelling gehangen en is in de catalogus vermeld als 'Boomen' onder nummer 567. 'Les Arbres', de oorspronkelijke Franse titel, kon gekocht worden voor 250,00. Het was zelfs duurder dan het werk van Piet Mondriaan. Zijn nu zo beroemde 'Duin V' werd voor 150,00 aangeboden8. Maar hierbij moet ik aantekenen dat Ferdinand Hart Nibbrig met de 'Legende van Veith den vedelaar' (no. 27) het kostbaarste werk tentoonstelde voor maar liefst 2000,00. Jan Toorop, die toen reeds een geliefd en vermaard kun stenaar was, vroeg voor zijn 'Appel- plukken' (no 73) een bedrag van 1500,00. Op deze expositie waren de meeste schilderijen te koop voor 150,00 a/ 200,00. Kleurgewoel De bezoekers van de zomertentoonstel- ling moeten bij het aanschouwen van de moderne kunstrichting toch moeite heb ben gehad om de nieuwe stijl te waar deren. Illustratief hiervoor is het bericht in de Middelburgsche Courant van 29 juli 1912. De verslaggevers meldden dat in 1911 de 'ultra's' nog de luministen waren maar dat nu de cubisten hun intrede hebben gedaan. Ze hadden grote moeite om deze kunstvorm in zich op te nemen en te doen begrijpen maar de cubisten Lodewijk Schelfhout en Jacoba van Heemskerck hadden hen persoonlijk en uitvoerig toelichting gegeven9. Het vervormen van de vor men uit de natuur terwille van de voor stelling en de abstractie kon hen niet 18 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 20