Collectie Kickert bekoren. Voorts waren zij van mening dat de andere werken in de schaduw stonden van deze moderne werken met het brutale en aandachtvragende 'kleur- gewoel' van de cubisten en luministen. Van geheel andere orde is het lovende oordeel van Jan Toorop uitgesproken in de openingsrede waar Schelfhout als de nieuwe kunstenaar werd geïntrodu ceerd: "die de richting der cubisten ver tegenwoordigt en wiens buitengewoon interessante werken van dramatisch- rhytmisch beweeg van complementaire en contrasteerende lijnen sterk spreken, in een volle harmonie van gedempte tonen. De natuur is hier abstract, haar physionomie ontleed. Zie maar eens naar dat abstract fantastisch en toch psychisch lijnenrhytmus, hoe daar partij getrokken is van den bouw van een kop, dat cubistisch karakterportret van Toorop door Schelfhout vervaardigd en dat landschap met dien boom en in zijn groote ets is dit streven van lijnbeweeg en abstractie nog sterker"10. Albertine de Haas, als recensent van Onze Kunst, beschouwde Schelfhout en Van Heemskerck als de pioniers van de zomertentoonstelling. In hun landschap pen zag zij de theorie van het ritme van de lijn zeer scherp verbeeld11. In de zomer van 1912 logeerde Schelf hout bij de verzamelaarster Marie Tak van Poortvliet12. Hij kwam op 29 juni in de badplaats aan zoals blijkt uit het Domburgsch Badnieuws. Tezamen met haar vriendin en schilderes Jacoba van Heemskerck (1876-1923) had zij Schelf hout reeds in Parijs bezocht. Daar was Jacoba erg onder de indruk gekomen van het cubistisch werk van Schelfhout. Haar composities ging zij op dezelfde manier opbouwen maar al spoedig ver liet zij het cubisme voor het expressionis me. 'Les Arbres' was eveneens te zien op de tweede expositie van de Moderne Kunstkring in het najaar. Op deze expo sitie sprak men over de cubisten als de 'Groep van Schelfhout'14. Het werk van Schelfhout hing zelfs in de erezaal teza men met dat van Le Fauconnier en Picasso. In de catalogus stond vermeld: Louis Schelfhout wonende in Parijs, 26 Rue du Départ. Zijn inzending bestond uit vijf- Etiket op de achterzijde van het schilderij. Hierop is de titel en het adres van Schelfhout in Parijs zichtbaar. Zeeuws Tijdschrift 19

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 21