Slotopmerking La provence, 1912, Lodewijk Schelfhout, olieverf op doek, 197 x 158 cm. Particuliere collectie. In 1913 kwam Schelfhout naar Neder land terug en vestigde zich in Hilversum. In kunstzaal de Protector in Rotterdam werd een overzicht van zijn recente werk gehouden. In de openingsrede wees Schelfhout zelf op de psychologische inhoud van het werk van de cubisten: "Zij geven een geestelijke vertaling van den indruk dien de natuur op hen maakt; den indruk op hun karakter. En zij gebruiken de voorwerpen der natuur om uit te drukken wat in hen staat. Waardoor vaak zeer persoonlijke vor men ontstaan, die een weergave zijn van hun persoonlijk innerlijk"16. Na 1913 trad er een geleidelijke veran dering in zijn stijl op. Hij keerde terug naar een meer realistische vormentaal. Het schilderen liet hij vrijwel los en hij was voornamelijk nog met grafisch werk bezig. Naast het Provence-thema ging hij meer en meer religieuze thema's uit werken. Met de langdurige bruikleen van 'Les Arbres' heeft het Zeeuws Museum een belangrijk werk uit het oeuvre van Schelfhout als aanwinst aan de Dom- burgse collectie kunnen toevoegen. Het feit dat dit werk ook in Domburg op de zomertentoonstelling van 1912 heeft gehangen geeft het schilderij een grote re betekenis. Het vormt een welkome aanvulling op het thema bomen in de Domburg-presentatie van het Zeeuws Museum. tien werken en 'Les Arbres' was gecata logiseerd onder nummer 194 met de Franse titel. In Parijs deelden Mondriaan en Schelfhout samen een atelier dat zij van hun vriend Conrad Kickert tot hun beschikking hadden gekregen13. Op een foto, gemaakt door Conrad Kickert, staan de beide kunstenaars in het atelier aan de Rue du Départ afgebeeld. Op de ezel staat een schilderij van Schelfhout getiteld 'Les Angles'. Zoals reeds opgemerkt maakte 'Les Arbres' deel uit van de collectie van Conrad Kickert. Rond 1920 omvatte zijn verzameling ongeveer honderd werken van internationaal bekende kunstenaars als: Schelfhout, Alma, Wijnandt, Ben dien, Van Rees, Mondriaan, Gestel, Léger, Le Fauconnier, Herbin, Gromaire en de Russen Gontscharowa en Jaw- lenski15. Kickert ondersteunde kunste naars door kunstwerken van hen aan te kopen. Veel van de schilderijen uit Kickerts collectie zijn dan ook vroege werken van de kunstenaars. Als een mecenas bouwde hij een voor die tijd zeer moderne verzameling op. Hij con centreerde zich voornamelijk op de Parijse Nederlanders en de Montpar- nasse-cubisten. 20 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 22