Zeeuwsch-Vlaamse Televisie Mogelijk door uniek grensoverschrijdend project. Proefuitzendingen goed ontvangen Gerdi Preger Hij laat er geen twijfel over bestaan. "We moeten binnen een jaar bewezen hebben dat regionale televisie in Zeeuwsch-Vlaanderen haalbaar is. Dat zal zo in de buurt van augustus 1995 zijn. Als er", zegt hij nadrukkelijk en kijkt me vol onbevangen optimisme aan, "een structurele financiële basis gevon den kan worden - en daar heb ik alle vertrouwen in - kunnen de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen binnen niet al te lange tijd met een regelmatige frequen tie nieuwsuitzendingen verwachten via hun eigen regionale televisiestation ZVT, de Zeeuwsch-Vlaamse Televisie. De twee proefuitzendingen, die er nu zijn geweest samen met het regionale Vlaamse tv-station AVS uit Eeklo zijn zo positief ontvangen en er is zo'n ruime belangstelling van de kant van het Zeeuwsch-Vlaamse bedrijfsleven, dat er alle hoop is voor de toekomst". Hij pau zeert even om de woorden goed te laten doordringen. Landje Apart Het uitzicht vanuit deze kamer van de Terneuzense wethouder Johan van Rooijen is verbluffend. Als vanzelf glij den je ogen naar het grote raam, waar achter twee grote zeeschepen elkaar op de Westerschelde in de prille, ietwat nevelige voorjaarszon passeren. Interna tionale bedrijvigheid op het water. Je ziet het voor je ogen gebeuren. Aan de 'overkant' ligt de rest van Nederland, in het zuiden - binnen 20 minuten met de auto - buurland en geografische partner België. Zeeuwsch- Vlaanderen is altijd al een 'landje apart' geweest. Doet het allemaal net even anders dan de rest van Nederland. Komt dat door die grens van water, die psy chologische hobbel, die Westerschelde heet en die de gemoederen al zolang bezighoudt? Brengt die grens soms een gevoel teweeg van "we moeten het in Zeeuwsch-Vlaanderen op onze eigen manier zien op te knappen, als we iets tot stand willen brengen"? Het lijkt er wel op, want de constructie die is bedacht om regionale televisie in Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk te maken, is uniek in medialand. Zeker, er is meer regionale televisie in Nederland en er is ook sprake van een duidelijke ontwikkeling. Staatssecretaris Nuis (media) heeft onlangs laten weten, dat regionale commerciële omroep vanaf volgend jaar wordt toegestaan. Maar de gezamenlijke regionale omroe pen willen zich blijven profileren als publieke omroepen. Friesland is al een aantal jaren bezig. In Overijssel neemt TV Oost (een uitbreiding van de aktivi- teiten van Radio Oost) een steeds grote re plaats in. De vier noordelijke provincies gaan nu zelfs samenwerken op televisiegebied; in Brabant zijn er vergevorderde tv- plannen via Omroep Brabant, er zijn tv-netten in Rotterdam, Amsterdam en ook nog wat kleinere plaatsen, maar geen enkel lokaal of regionaal station lijkt zo symbiotisch verbonden met een buitenlandse zendgemachtigde als de Zeeuwsch-Vlaamse Televisie met AVS in het Belgische Eeklo, zo'n 45 kilome ter bij Terneuzen vandaan. "Innige samenwerking met AVS - in het Vlaamse Meetjesland - is volgens de Nederlandse Mediawet de enige manier voor ons om dit mogelijk te maken", legt ZVT-Stichtingsvoorzitter Van Rooij en uit, "in Nederland zijn het namelijk de regionale omroepen, die ook een zend machtiging hebben op televisiegebied. In Zeeland is dat dus Omroep Zeeland. Maar Omroep Zeeland zit nog in een opbouwproces en heeft op dit moment de mensen en het geld niet, om regiona le televisie te maken. Die mogelijkheid valt voorlopig af. AVS, dat uitzendt in een gebied met zo'n 1,2 miljoen men sen, heeft zo'n zendmachtiging ook en wil z'n kennis, z'n faciliteiten en appara tuur ter beschikking stellen van ZVT, met de gezamenlijke bedoeling de banden tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlaanderen nog nauwer aan te halen. We zijn eikaars direkte buren, maar we weten soms nog maar bar weinig van elkaar...." ZVT Johan van Rooijen, sinds 1982 wethou der in Terneuzen (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en vervoer) is voorzitter van het ZVT-stichtingsbestuur op persoonlijke titel. "Al maak ik", geeft hij eerlijk toe, "natuurlijk wel gebruik van m'n ervaring en het communicatie-netwerk, dat ik inmiddels heb opgebouwd. Maar ik zit niet in mijn funktie als wethouder in het bestuur. Ook de andere bestuursleden zoals F. Lievens uit IJzendijke, T. de Jonge uit Hulst, A. de Feijter uit Oost burg en R. Roelands uit Terneuzen heb ben zitting in het bestuur op persoonlij ke titel. Ze hebben allemaal zo hun con necties en achtergronden die heel bruik baar zijn voor de ZVT. Want we zullen toch eerst met elkaar 'het huis' moeten oprichten, voor we daadwerkelijk met een vaste regelmaat kunnen gaan uit zenden. Hoe deze televisie-plannen nu zo plotseling in een stroomversnelling zijn geraakt?" Van Rooijen bladert geconcentreerd in een dikke map, trekt er een paar vellen papier uit, kijkt erin en vertelt: "In feite werd er al jaren over gepraat. Maar de hele discussie werd wat aktueler, toen ook Zeeuwsch-Vlaanderen van kabel werd voorzien. Bijna alle Zeeuwse gemeenten hadden een kontrakt met de Nederlandse Kabelmaatschappij, om zo per gemeente zicht te houden op wat er op de kabel kwam. Kort daarop kwam Zekatel, de Zeeuwse kabelmaatschappij, in beeld die de kon trakten van de Nederlandse Kabelmaat schappij overnam. Het lag nogal voor de hand, dat de gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen nauw zouden gaan samenwerken, ook met Zekatel, om zo gezamenlijk het beheer over de toegang tot de kabel voor hun rekening te nemen. Er kwam een Raad van 22 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 24