Interieur Nieuwbouw RIVO. Ontwerp lab. voor Architektuur te Middelburg. ontwerp en is ook de ontwerper zelf onderdeel van en onderhevig aan het ontwerp. Denkend langs de lijnen die Heidegger op deze manier schetst, gaat het ook in het ontwerp voor de Illustere School niet om de utilitaire ruimte (de glazen dozen, zij onttrekken zich aan de aanwezigheid van de struktuur naar vorm en materiaal), niet om het gebruik van alles waar de mens over beschikt in de wereld, niet om de overheersing van de schepping. Dat zou nihilisme zijn, zijnsverlatenheid volgens Heidegger, hierin wordt heel het bestaan alleen nog maar beleefd in termen van berekening, snelheid en schaalvergroting. Daartegenover staat "de mens zelf" als "de hoeder van het ogenblik en de plek van de vlucht".11 Zijn is gebeuren en de mens.bewaakt dat. Voorkomen Een andere notie betreffend traagheid vinden we bij Louis I. Kahn. "Architec ture has no presence. Architecture has existence. Like a thought, it is not material. Everthing that man makes must be fundamentally unmeasura- ble.12 Dat sluit heel nauwkeurig aan bij de woorden van Heidegger, wanneer hij het heeft over de hemel als uiterlijk beeld van de godheid. Betekent dat nu dat architektuur geen uiterlijk, geen beeld mag of kan hebben? In zekere zin, ja. Dat wil zeggen, het beeld is er niet vanwege zichzelf. Hier manifesteert zich heel helder het grote verschil met het post-modernisme, waar juist alleen dat beeld nog belangrijk is, omdat hierin de band met het verleden is vastgelegd. Maar hoe wordt dan het gebouw gemaakt, indien er geen voorkomen mag zijn? Kijken we nog even terug naar de oude kloosterlingen. De teksten van Kahn liggen vaak verrassend dicht bij die van Bernard van Clairvaux. Ook hij kende het probleem van het beeld. Hij vocht een strijd tegen de gotische bouw kunst om precies die reden; hoe de ker- 30 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 32