Toorop: decoratie en uitbeelding vormen een geheel, de schildering loopt vaak in de lijsten door. Toorop was lid van de in 1883 opgerich te Belgische kunstenaarsvereniging Les Vingt, de vereniging die bovengenoem de stromingen met de vernieuwingen van het Franse impressionisme (geen gouden, maar in navolging van Degas en Pissarro eenvoudige witte of in com plementaire kleuren aan het werk geschilderde lijsten) tot een negentiende eeuws geheel zou brengen dat de basis zou vormen voor twintigste eeuwse ont wikkelingen. In Perfect Harmony Een titel die men de tentoonstelling zelf mag toedichten. Vijfenvijftig in hun origi nele lijst gevatte, stuk voor stuk bijzonde re werken geven een prachtig en verras send helder beeld van de samenhang tus sen omlijsting en schilderij in bovenge noemde jaren. Van de gouden lijst, die van verplichting tot gekozen symbool, vervolgens van uiterlijke tot innerlijke zelf bevestiging van de kunstenaar werd en zo van overdaad tot ver-sobering voerde, tot de witte en gekleurde lijsten van de impressionisten en hun navolgers. Van de op het doek zelf geschilderde randlijsten van Seurat en de zijnen tot (in de publica tie) de smalle latten en afplaklinten van Mondriaan, die misschien wel de uiterste consequentie zijn van deze ontwikkeling en van de hierboven aangehaalde woor den van Emile Rousseau. In de begeleidende, voortreffelijk verzorg de en vormgegeven publicatie worden vele verbanden gelegd, vaak tot in de kleinste details. De verrichte pioniersar beid heeft zijn neerslag gevonden in een schitterend basiswerk. Bij de tweehonderdvierendertig werken met lijsten die in de publicatie aan het oog voorbij trekken, is een portret dat Jan Toorop in 1898 maakte van lijstenmaker Joosstens. De krijttekening is in een heel brede, tweedelige lijst gevat; de passe-par- toutachtige binnenlijst is decoratief beschil derd, de buitenste lijst werd door Joosstens zelf, naar een ontwerp van Toorop, ver vaardigd. Hier dus niet een doorlopen van de schildering over de lijst heen, maar een bewuste, decoratieve omraming. Aardig is het om te weten dat Toorop in de zomer van datzelfde jaar aan de jonge Domburgse schilderes Mies Drabbe schreef: 'Je moet van tijd tot tijd ook eens uit je hoofd of naar mooie blad-vormen, ornamenten en lijnen maken om zoo'n vierkant of een rond formaat te vullen, dat is zoo nuttig; om het toe te passen op boekband of schrijf map of het een of andere doos of wat voor voorwerp ook om te gebruiken.' Later zouden ook de witte lijsten van de Franse impressionisten hun weg naar Domburg vinden. Zo werd de lijn onder meer doorgetrokken naar het luminisme dat zich onder invloed van Toorop in de badplaats had ontwikkeld. In Perfect Harmony, Bild Rahmen, 1850-1920, red. Eva Mendgen, m.m.v. Edwin Becker, Isabelle Cahn, Wolfgang Kemp, Eva Mendgen, Lynn Roberts, Louis van Tilborgh, Christine Traber en Matthias Waschek, Waanders Uitgeverij Zwolle, 280p., 234 ill., f 69,50, gebon den f95,-. Engels- en Duitstalige editie. Van Gogh Bulletin, nr 1/1995, Nederlands/Engelstalig, f 5,-. Kunstschrift, nr 2/1995, special over De Lijst, m.m.v. Dany Cuypers, Pieter van Thiel, Eva Mendgen, Frits Scholten, Louis van Tilborgh, Jan Venema, Evert van Uitert, f 15,75. 34 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 36