Terugziend op een kwart eeuw abonnees. In de schaarse boekhandels die deze 'specials' verkopen, verdwijnt het helaas tussen de andere publicaties. Ad Braat, 50 jaar beeldhouder! 1944- 1994geeft een beeld van het werk van een veelzijdig keramist en beeldhouwer uit Zierikzee, die een autodidact is en op 48-jarige leeftijd zijn eerste beeld in brons liet afgieten. In 1956 werd hij tekenleraar in Zierikzee, waarna hij besloot de driejarige opleiding voor Industriële Vormgeving in Den Haag te gaan afmaken. Door ruzie met een docent ontliep hij zijn diploma. Een com ponist met vormen en tekens noemt hij zichzelf. Het over hem verschenen boek je geeft vooral te denken. 'Praat van Braat' klinkt nogal eenvoudig voor het gedachtengoed dat wordt voorge spiegeld. Braat maakte o.a. het beeld 'Beproefd maar niet gebroken' (Ramp monument aan de Zuid-Havenpoort te Zierikzee, 1968) en de 'Dijkwerker' (Westkapelle, 1978). Op de omslag staat een beeldje dat ook in Zierikzee staat, van de 18de-eeuwse medicus en arts Job Baster, die tal van onderzoekin gen deed en als eerste in ons land goud vissen wist voort te kweken. Vandaar de goudvis in zijn hand. In het boekje wordt naar deze omslagafbeelding niet verwe zen. Terwijl vele, maar misschien niet alle werken de lezer zullen boeien, getuigt de uitgave van betrokkenheid en visie. Een andere getuigenis van een kunste naar is Tessa, met als subtitel: 'Ik probeer gewoon iets moois te maken'. Keramisch kunstenaar Tessa Braat geeft ook wel enige uitleg, maar die verbleekt bij hoe ze spreekt in haar werk. De getoonde werken zijn stuk voor stuk juwelen en hebben niet veel woorden nodig. De Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg bestond in 1994 een kwart eeuw en dit was aanleiding om het boekje te doen uitgeven 25 jaar SSGM, met de subtitel: '...ze slepen de tijdgeest De Dijkwerker van Ad Braat te Westkapelle (1978). mee naar school...' Onder de auteurs bevinden zich o.a. P.W. Sijnke en G.R. Heerebout. Er worden ook enige (oud-) leerlingen aan het woord gelaten. Een belangrijke plaats wordt ingenomen door wat eraan vooraf ging: de historie van de afzonderlijke scholen waar de SSGM uit is voortgekomen en de perike len en onrust betreffende fusie in 1969 tussen het Gymnasium, de ULO en de HBS-MMS, in het kader van de Mammoetwet. Voorlopig bleef iedereen in de oude gebouwen gehuisvest. Oud conrector J. de Quartel: 'Het gros van de leerlingen wist bij wijze van spreken niet eens dat ze op een scholengemeenschap zaten.' Nieuwbouw volgde in 1977 en bracht pas een echte vereniging van de scholen; toen verdween ook min of meer de rivaliteit die er nog bestond tus sen docenten uit de diverse gebouwen. Op Walcheren onderscheiden de SSGM en de CSW (Christelijke Scholenge meenschap Walcheren) zich door respectievelijk het openbare en bijzon dere karakter van beide scholen. Tussen beide bestaat concurrentie als het gaat om het werven van leerlingen. C. de Keijzer, de huidige wethouder voor o.m. onderwijs in Vlissingen en vroeger con rector van de brugklassen van de SSGM, merkt echter op dat de school reeds in het verleden veel leerlingen van allerlei kerkelijke gezindten trok: 'Misschien ligt het aan het feit dat we ons nooit hebben laten verleiden tot een concurrentieslag met de CSW. We volgden ons eigen idee, en bekommerden ons niet om concurrenten.' Het openbare karakter kreeg volgens hem gestalte doordat de leerlingen de kans kregen zelf hun per soonlijkheid te vormen. Een andere medewerker merkt op, dat iedereen welkom was, dat er vanuit de school geen oordeel werd geveld over de levenswijze. De SSGM heet daarom tegen de CSW niet alleen een nuttig, maar zelfs noodzakelijk tegenwicht te zijn. Kapelle, een bloeiende gemeente, de geschiedenis van de gemeente en haar bestuur 1970-1995 door A.J. Barth en A.L. Kort is een gedegen naslagwerk over een kwart eeuw gemeente Kapelle, waar de beide auteurs drie jaar hebben gewerkt. Ook in dit boek wordt terug geblikt op de aanloop in de periode daaraan voorafgaand. Het beschrijft 36 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 38