De kerk had wèl een toren! Oude symboliek in beton namelijk het bestuur van Kapelle en Wemeldinge vóór de gemeentelijke her- ndeling van 1970 en van de nieuwe gemeente Kapelle na 1970. Vervolgens komen allerlei beleidsterreinen aan de orde en wat zich daar in 25 jaar heeft voorgedaan: bestemmingsplannen en woningbouw, milieu en volksgezond heid, sport, recreatie, sociale zorg, onderwijs, cultuur en welzijn en kerkelijk ieven. Alle lof dus voor de schrijvers, maar kri tiek voor de gemeente, die uitgever is. Het boek, in paperback en gebonden 'verkrijgbaar', is namelijk niet in de boekhandel te koop, een euvel dat in Zeeland zo vaak publicaties buiten het bereik van belangstellenden houdt. Voor de boekhandel vallen de kosten die de gemeente in rekening brengt hoger uit dan de verkoopprijs. Het blijkt, dat de gemeente Kapelle aan de mogelijkheid tot verkoop via de boekhandel niet heeft gedacht. Een 'bloeiende gemeente' dus, zonder een vooruitziende blik! Ook de gemeente Borsele hecht aan gedegen geschiedschrijving, maar koos voor een andere opzet. Het ligt in de bedoeling een reeks historische uitgaven tot stand te brengen over alle dorpen in de gemeente Borsele, rijkelijk geïllus treerd en gebonden uitgegeven. Hoede- kenskerke, dorp tussen zeedijk en zaai- dijk is daarvan de eerste, geschreven door Jan de Ruiter en in opdracht van de gemeente Borsele uitgegeven door De Koperen Tuin in Goes 29,90). Hierin wordt Hoedekenskerke beschre ven, van haar ontstaan rondom een kapel aan de bevaarbare kreek de Ee, tot wat het nu is: een verstild dorp, met een groots verleden, dat die herinnering kan koesteren en aan haar geschiedenis een plaats moet toekennen. Of zoals burge meester J.L.M. Mandos in het voor woord schrijft: 'Wie het verleden waar deert, herkent de erfenis die we hebben meegekregen. En zo helpt dit boek een basis te leggen, vanuit het verleden, om nu en in de toekomst Hoedekenskerke nog mooier, nog waardevoller te maken dan het nu al is.' De molen, de school, de veerdienst, de armenzorg en vele andere aspecten pas seren de revue. Ook de kleine kerk, die slechts het koorgedeelte is van de indrukwekkende kerk die er ooit heeft gestaan. Doordat er geen afbeelding van bestaat, weet niemand hoe die er precies heeft uitgezien. In het archief van de gemeente en kerk en ook in de bodem blijken geen sporen te zijn ach tergebleven. In het dorp werd al gefluis terd, dat het gebouw nooit een toren heeft gehad. De auteur wist echter in het Rijksarchief terug te vinden, dat het schip en de toren van de kerk in 1782 zijn ingestort. Over de basiliek van de H. Willibrodus te Hulst en haar torens 10,-) is een brochure, bedoeld om te helpen bij het inzamelen van middelen om de kerk te restaureren. De uitgave, geschreven en samengesteld door ing. K.J.J. Brand, bracht de auteur in eigen beheer tot stand, om de Stichting Fondsenwerving Restauratie Basiliek Hulst niet extra te belasten. De brochure belicht de veelbewogen bouwgeschiedenis van de kerk, die een aantal malen door rampen getroffen werd. De laatste keer was op 18 sep tember, één dag voor de bevrijding van Hulst. Met zo'n 70 wel geplaatste granaten werd de spits van de toren weggeschoten. Welke daartoe de beweegredenen zijn geweest, wordt door de auteur niet aangegeven. In 1957 plaatste men in beton de huidige, 'eigentijdse' bovenbouw; dit is, voor zover de auteur kon nagaan, de zesde toren. Het ontwerp, met als motto 'Prediker', was van ir. J. Brouwer. De architect had zijn ontwerp gedacht als een betonconstructie, te bekleden met de ook aan de kerk verwerkte 'lede steen'. Dit bleek onmogelijk, vanwege de constructie en het niet meer kunnen krijgen en verwerken van deze steen. De betonnen bekroning van de laat middeleeuwse kerk viel niet bij iedereen in de smaak. 'Zowel Hulstenaars, alsook de vele bezoekers van Hulst hebben met deze toren-bekroning de nodige moei te', aldus K. Brand. 'Toch beeldt deze strakke stijl een symboliek uit die door velen niet gezien wordt en toch duidelijk te herkennen is, namelijk: vier engelen die, met de ruggen tegen elkaar, een bronzen kruis steunen en de handen biddend en zegenend over de bewoners van Hulst en het Land van Hulst uits trekken. Daaronder omgeven een acht tal vrijstaande pylonen de klokketoren. Deze pylonen zijn aan het boveneinde voorzien van een vlamvormige versiering (kaarsen). Past deze torenbe kroning bij deze kerk, of was de vorm van de vorige beter?' Het oordeel wordt aan de lezer overgelaten. De zesde of zevende toren? Zeeuws Tijdschrift 37

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 39