Paul van der Velde In het vorige nummer van het Zeeuws Tijdschrift werd een artikel afgedrukt van de hand van onze in december 1994 overleden redacteur Bert Teunis. Het was bedoeld als een hommage en tevens wilden wij op die manier de Angry Old Man het laatste woord geven. Dat het artikel elders eerder was gepubliceerd, was in deze kontext niet interessant. Bovendien blijven de auteursrechten bij de auteur zelf berus ten. Dat de heer J. Kuipers, eindredac teur van het periodiek Nehalennia, waarin de bijdrage reeds vorig jaar was verschenen, dit als een 'manoeuvre van geringe verdienste' beschouwd, is een blijk van bedijkt denken waaraan Bert, zo hij nog leefde, een Ongenoegen had besteed. Omdat de heer Kuipers meen de deze 'onachtzaamheid' via de pers wereldkundig te moeten maken, weet nu zo langzamerhand wel iedereen dat de laatste bijdrage van Bert aan het Zeeuws Tijdschrift eerder in Nehalennia is verschenen, waarvan akte. Roosevelts en Van Stapels Hans Krabbendam is werkzaam als wetenschappelijk medewerker aan het Roosevelt Study Center in Middelburg en promoveerde onlangs op een biogra fie van een Amerikaan van Nederlandse origine, W. Bok. Naar aanleiding van de vijftigste sterfdag (12 april 1945) van president Franklin Delano Roosevelt staat hij stil bij de vraag of de Roosevelts inderdaad van Zeeuwse origine zijn. Hij concludeert dat er geen hard bewijs voor te leveren is maar ziet de Zeeuwse afkomst van de Roosevelts als de meest plausibele. Waar ik na lezing van het artikel wel benieuwd naar geworden ben, is of er nog materiaal overgebleven is van het radioprogramma dat door Philips Omroep Holland Indië en CBS direct werd uitgezonden vanuit het gemeentehuis van Oud-Vossemeer op 20 januari 1937, de dag van FDR's inau guratie als president van de Verenigde Staten van Amerika. In het vorige nummer verscheen het eer ste deel van het unieke reisverhaal van Celein van Stapels. In het tweede en tevens laatste deel volgen we de koene schipper op zijn tocht langs Trinidad naar Bonaire en Santa Marta. Met de publica tie van dit reisverhaal heeft de jonge his toricus Martin van Wallenburg, gerug- gesteund door Victor Enthoven, een his toricus die in de loop van dit jaar op een studie over de Westindische Compagnie hoopt te promoveren, een belangrijke bron aan de vergetelheid ontrukt. Hoeveel moois ligt er nog in de Zeeuwse archieven te sluimeren? Trechter 5 en Schelfhout Ineke Spaander, directeur van het Zeeuws museum, beschrijft in haar arti kel de activiteiten van Trechter 5, een stichting die een platform wil zijn voor de beeldende kunsten in Zeeland. In de afgelopen vijf jaar heeft Trechter 5 een aantal tot de verbeelding sprekende manifestaties georganiseerd. Mij staat als automobilist nog levendig het kunst werk voor de geest dat in 1991 langs de E 312 richting Middelburg stond. Het was een werk van de beeldende kunste naars Ronald van Dokkum en Wim Bakker, de gangmakers van Trechter 5, die het als een visueel symbolische mar kering van verandering in het landschap bedoelden. Hesther van den Donk, conservator van het Zeeuws Museum, gaat in haar bij drage in op het werk van de eerste Nederlandse cubist Lodewijk Schelfhout. Dit doet zij naar aanleiding van de in permanente bruikleengeving van zijn werk 'Les Arbres' aan het Zeeuws muse um. Het is een gunstig neveneffect van de zeer succesvol verlopen tentoonstel lingen in Middelburg en Domburg over Mondriaan en tijdgenoten in Zeeland. Het doek van Schelfhout is beslist niet het enige object dat de afgelopen maan den aan het museum geschonken is. ZVT en Genius Loei Het plan van een aantal Zeeuwsch- Vlamingen een Zeeuwsch-Vlaams televi siekanaal te openen, begint langzaam te rijpen. Als het aan de stichting ZVT ligt zal de ZVT, in samenwerking met de Vlaamse zendgemachtigde AVS te Eeklo, regelmatig in de ether zijn. De eerste proefuitzendingen zijn succesvol verlopen en Gerdi Preger doet verslag van het unieke grensoverschrijdende ini tiatief. Johan de Koning, architect te Middelburg, maakt zich zorgen over de kwaliteit van het debat over de architec tuur in Zeeland. De Koning probeert tegen de achtergrond van de drie in de architectuur heersende stromingen; het kritisch regionalisme, het post-modernis- me en het dekonstructivisme, een ant woord te vinden op de vraag hoe de Zeeuwse architectuur er uit zou moeten zien. Zijn antwoord is duidelijk: funda menteel, poëtisch en landschappelijk. Rubrieken In de rubriek Galerie doet Francisca van Vloten verslag van haar bezoek aan een tentoonstelling in het Van Gogh Museum in Amsterdam over de samen hang tussen lijst en schilderij. Zij volgt de ontwikkeling van de 'verplichte' gouden lijst via de witte lijsten van de impressio nisten naar de smalle latjes en afplaklin- ten van Mondriaan. De nieuwe opzet van de rubriek Signalementen zoals die voor de eerste keer in het vorige nummer tot uiting kwam, heeft veel positief commentaar gegenereerd. Natuurlijk pretendeert de redactie niet dat er een compleet over zicht in is te vinden van alle boeken die de afgelopen twee maanden in Zeeland zijn verschenen. Daarvoor is de Zeeuws Aanwinstenlijst die maandelijks door de Zeeuwse Bibliotheek wordt uitgegeven het aangewezen medium. Ook is met ingang van het vorige num mer de naam van de rubriek Culturele Agenda veranderd in Culturele Berichten. Toen wij met die agenda begonnen was de berichtgeving over de cultuur in Zeeland nog magertjes. Tegenwoordig worden we door de media overvoerd. Janet van der Linde, medewerkster van de Zeeland Cultuur- maand, zal voortaan enkele interessante evenementen onder de aandacht van de lezers van het Zeeuws Tijdschrift bren gen. Zeeuws Tijdschrift 1

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 3