Op 20 juni 1950 bezocht Eleanor Roosevelt Oud-Vossemeer, waar ze op het bordes van het gemeentehuis gefotografeerd werd in het gezelschap van vijftig Nederlandse naamgenoten. Zelf zag Eleanor Nederland meer als het land van herkomst van haar man, dan van haarzelf. familie van de Oud-Vossemeerse Roosevelts niet waarschijnlijk was. Hij achtte het aannemelijker onder de bewoners van de hofstede op het ro- seveld naar iemand met de naam Maerten te zoeken: Maerten Cornelis Geldersman leek de juiste man. Deze had in 1649 een hoeve op het Rosevelt gekocht in de buurt van Oud-Vosse meer en tooide zich met deze geografi sche aanduiding. Het lijkt aannemelijk dat hier de achter naam van de voorvader van de Ame rikaanse Roosevelts vandaan komt, de vraag blijft echter wie van de bewoners van deze boerderij de naam had toege voegd. Behalve de genoemde Maerten Cornelis Geldersman kon ook de vorige eigenaar, Pieter Joris en zijn erfgena men, de voorvader hebben voortge bracht. Maerten Geldersman was een zoon van Cornelis Cornelisz. (Geldersman) die van 1636 tot 1643 schepen van Westkerke was, dat bij Scherpenisse hoorde. Meerkamp heeft deze familie aan een nader onderzoek onderworpen en in een akte uit 1647 ontdekt dat Cornelis twee kinderen had uit een eer der huwelijk van vóór 1623 waarvan er één Maerten heette. Noodzakelijk is een eerder huwelijk niet want Cornelis' vrouw heette Maijke Maertens, wat ook de naam Maarten zou kunnen verkla ren. Om voor de vader van de immi grant in aanmerking te komen moet Maerten al vroeg, rond 1615, geboren zijn wil zijn zoon in 1649 zelfstandig genoeg zijn om naar Amerika te ver trekken. Zijn stamboom zou er dan als volgt uitzien: Cornelis Cornelisz. Geldersman I Maerten Cornelisse Geldersman (koopt hoeve Rosevelt in 1649) I Claes Maertensz. van 't Rosevelt Maerten Cornelisse Geldersman trouw de met Cornelia Lodewijcx, maar er zijn geen kinderen van hem bekend. Hij ging in 1653 failliet (en werd toen pas met de naam Van 't Rosevelt aange duid) en hij zou een zoon gehad kunnen Zeeuws Tijdschrift 3

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 5