hebben die Claes heette en al naar Amerika was vertrokken voordat de zaken echt misliepen. Het is niet te achterhalen wanneer Maerten gedoopt of getrouwd is omdat de bronnen ontbreken, maar het is niet onmogelijk dat dit de vader van Claes is. Claes Maertensz moet in 1649 of vroeg in 1650 geëmigreerd zijn. Daarvóór had hij nog geen reden om de naam Roosevelt te gebruiken, terwijl in oktober 1650 zijn naam al wordt genoemd in Nieuw Amsterdam bij de doop van zijn eerste (Amerikaanse) kinderen. Het andere spoor leidt tot een alternatie ve pretendent, een afstammeling van de Thoolse burgemeester Claes Piers. Zijn stamboom ziet er als volgt uit: Claes Piers Pier Claes (+1570) Joris Piers Claes Piers (+1602) Cornelis Piers Claes Joris Pieter Joris Pieter Claesz Maerten Claesz (verkoopt hoeve Rosevelt) (1599) Claes Maertensz.? De schouw van het Ambachtsherenhuis te Oud-Vossemeer. Een reproductie van dit schilderij werd in 1949 vervaardigd voor het museum in Warm Springs, in de Amerikaanse staat Georgia, waar Franklin D. Maerten Claesz. moet tussen 1599 en Roosevelt op 72 april 7945 u/as overleden. 16Q2 geboren wat hem jn staat stdt om rond 1650 inderdaad een volwassen zoon te hebben. Hier is de vraag of de nazaten van Claes Piers die in 1602 overleden wel de achternaam Rosevelt bezaten. Zijn neef Pieter Joris had de hoeve pas in 1638 gekocht. Aan beide Maertens kleven dus bezwa ren: van beiden is niet zeker dat ze een zoon hadden die Claes heette en boven dien is hun gebruik van de achternaam Rosevelt twijfelachtig. In beide gevallen hebben ze er niet of nauwelijks ge woond. Als Claes Maertensz. afstamt van de familie Geldersman, heeft hij wel erg weinig tijd gehad om een vrouw en een bestemming te vinden. Maar dat is minder onwaarschijnlijk dan dat neven dezelfde geografische aanduiding heb ben. Met deze onzekerheid bleef Meerkamp zitten en hij werd aangespoord om snel met een eindrapport te komen omdat Emmet, de Amerikaanse gezant in augustus 1936 naar de Verenigde Staten zou terugkeren om campagne te voeren voor zijn vriend FDR. Na FDR's herver kiezing werkte Emmet op 20 januari 1937, de dag van FDR's inauguratie, mee aan een radioprogramma dat door Phohi (Philips Omroep Holland-lndië) en CBS werd uitgezonden vanuit het ge meentehuis van Oud-Vossemeer. Daar mee werd nogmaals aan beide kanten van de oceaan de indruk bevestigd dat daar de bakermat van de Roosevelts lag. Met een verwijzing naar FDR's herver- 4 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 6