Het wapen van de Nederlandse Roosevelts. De Amerikaanse familie liet de leeuw uit het wapen weg. kiezing zei Emmet: "Het groote land hetwelk ik de eer heb te vertegenwoor digen heeft voor dezen jongen Claes Martinszoon inderdaad bewezen het beloofde land te zijn..." In de familiekronieken van de Ameri kaanse Roosevelts doemt nog een inte ressant verhaal op, wat menig roman schrijver gretig verwerkte: was Claes Maertensz. ooit eerder in Amerika geweest? In 1613 deed het schip "De Vos" het stroomgebied van de rivier de Hudson aan. Enkele bemanningsleden gingen aan land, waaronder Cleyn Claesie. Ze brachten verslag uit aan hun kapitein, die hun ervaringen te boek stelde. Inderdaad was Cleyn Claesie de bijnaam van Claes Maertenszoon van Rosevelt. Als echter de ondernemende matroos dezelfde persoon geweest was, kan hij noch van Geldersman noch van Piers afstammen omdat hij dan minstens rond 1595 moet zijn geboren, wat hem even oud als zijn vader zou maken. Bovendien is het wel onwaarschijnlijk dat hij op vijf tig-jarige leeftijd nog een uitgebreid gezin zou stichten. De naamsaandui- ding "klein" voor iemand van geringe gestalte was in Nieuw Amsterdam heel gebruikelijk. De combinatie van Zeeuwse wortels en deze debutant in de Hudson vallei is in ieder geval onmogelijk. Is er nog hoop op een beslissend ant woord? De doop-, trouw- en begraaf- boeken uit de eerste helft van de zeventiende eeuw zijn niet of onvolle dig bewaard gebleven en er is ook geen doopattest gegeven aan een Roosevelt. Mogelijk zijn er nog andere bronnen. Het zou bijvoorbeeld mogelijk kunnen zijn dat Claes Maertensz. via Brazilië of de Caraïbische eilanden naar Noord- Amerika is gegaan en daar wellicht spo ren heeft nagelaten, maar dit is voorals nog speculatie en zou hoogstens tot nieuwe constructies kunnen leiden. Een andere mogelijkheid is dat Claes Maer tensz. zichzelf van een achternaam voorzag in Amerika naar aanleiding van een lokatie die het roseveld heette. Ook hiervoor is nog geen bewijs ge vonden. Zolang er nog geen zekerheid is over de herkomst van Maerten blijft de minst onbevredigende optie dat de Roosevelts gewoon uit Zeeland afkom stig zijn. Literatuur en bronnen A. Lammers, '"Een grootsch aandeel in ons hart": Franklin Roosevelt en Nederland', Zeeuws Tijdschrift 32 (1982) 6, 188-190. Karl Schriftgiesser, The Amazing Roosevelt Family, 1613-1942 (New York 1942) vertelt het verhaal van Cleyn Claesie. Nathan Miller, The Roosevelt Chronicles: The Story of a Great American Family (Garden City, NY, 1979) vermeldt dat de Amerikaanse Roosevelts geen hoge dunk van hun voorge slacht hadden. Dirk Vellenga, Het boek rinnering. Vier eeu wen met de Fonda's, Vanderbilts, Roosevelts en andere Nederlands-Amerikaanse geslach ten (Schoorl 1994) geeft een aardige beschrij ving aangevuld met mooie speculaties. "The Roosevelt Family in America: A Genealogy,Theodore Roosevelt Association Journal 16 (1990) biedt een overzicht van de Amerikaanse, terwijl J. Moermond de gene alogie van "Van Rosevelt" samenstelde en C.P.G. de Koning in Gens Nostra 62 (1987), 413-421, de Nederlandse Roosevelts in beeld brengt. Verdere gegevens zijn gevonden in het Zeeuws Documentatiecentrum (Middelburg), Roosevelt Study Center (Middelburg) en de Franklin D. Roosevelt Library (Hyde Park, New York). Zeeuws Tijdschrift 5

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 7