Voorstelling van St. VZillibrord op een paneel uit 1573 in de St. Willibrordus-kerk te Berchem. - Vanaf 637 was de "apostel der Frie zen" Amandus bisschop van Trajectum, en bekeerde "Vlaamse" Friezen. Hij was werkzaam in het gebied van de Schelde, en bezocht Vlaanderen, Cent en Ant werpen. Hij stichtte een abdij in Elnone (St.Amand-les-Eaux) waar hij zijn levensavond doorbracht. - De daaropvolgende bisschoppen resideerden in de Ardennen, in Stavelot- Malmédy. - Lambertus (670-705), geboortig uit Osterne en opgeleid aan het koninklijk hof, werd in 675 door de Neustrische hofmeier Ebroinus uit het bisschopsambt van Trajectum ontheven en verbannen naar het klooster van Stavelot. Dit is de laatste vermelding van het bisdom Tra- jectum/Maastricht. Als Lambertus rond 700 wordt vermoord, verblijft hij in Luik. Het bericht van zijn marteldood is de eerste schriftelijke vermelding over Luik. Zijn corpus wordt overgebracht naar Trajectum, waar het wordt begraven in het graf van zijn vader, de graaf van Osterne. Het bisdom Trajectum lijkt in die tijd overgeplaatst te zijn naar Luik, alhoewel geen enkele bron hiervan offi cieel melding maakt. Het ontbreken van een vermelding van de formele transla tie van het bisdom, heeft historici zeer verbaasd. Een overtuigende uitleg ervoor is tot op heden niet geleverd. Lambertus' vestiging te Luik blijft onbe grijpelijk, zeker als we in aanmerking nemen dat Luik destijds een onooglijk oord was, een dorp met één klein kerk je. - De volgende bisschop, Hubertus (705- 727), resideerde in Luik en predikte in de Ardennen en Brabant. Hij bracht om onbekende redenen in 714 het corpus van Lambertus weer naar Luik. Hubertus werd te Luik begraven. - De bisschoppen te Luik worden daarna nog vele eeuwen "Episcopi Tungrenses" genoemd. Pas in 866 wordt voor het eerst "Leodiensis" gebruikt, aanvanke lijk nog in verbinding met de vermelding van Tungris: "Tungrensis seu Leticen- sis". Nog tot 1070 blijft de vermelding "Tungrensis" in de benoeming van de bisschop voorkomen! Samenvattend: na de komst van de Hunnen is Tungris blijkbaar grondig ver woest en blijft het 160 jaar een ruïne. De bisschop verblijft al die tijd te Trajec tum. Rond 610 leeft het idee om Tungris weer op te bouwen. De bisschoppen lij ken vanaf die periode te verblijven in de omgeving van Luik en in de Ardennen. Alleen Amandus verblijft rond 637 nog even te Trajectum. Vergelijken we nu de geschiedenis van het Maastrichtse Trajectum met dat van St.Willibrord, dan vallen enkele zaken op- Allereerst lijkt het zeer onlogisch dat de 8 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 10