De bisdomsgrens voor 1559. Zeer merkwaardig is de zuidelijke uitbochting van het bisdom Utrecht (gestip peld weergegeven). Nooit is goed begrepen waarom het gebied van de Vier Ambachten in Oost Zeeuws- Vlaanderen bij Utrecht hoorde. Een altaar van de godin Nehallenia. Veel van deze altaarstenen zijn in Walcheren en Noord-Beveland teruggevonden. Samenvattend: deze aanwijzingen lijken Trajectum te localiseren ergens in Vlaan deren westelijk van Tongeren, op Neus- trisch gebied tussen de Maas in het oos ten en de Ottogracht in het westen, wellicht de via het afzakken van de Demer te bereiken Scheldemonding bij Antwerpen. Conclusie: de aanwijzingen "bij Zee land", "bij de Scheldemonding", "bij Gent of Antwerpen", "bij Antwerpen" suggereren heel sterk dat Trajectum gelegen heeft te Antwerpen. Zijn voor deze stelling meer aanwijzin gen te vinden? Inderdaad is dit het geval: bekend is dat St.Willibrord Ant werpen koos als zijn eerste steunpunt28. In deze omgeving waren al eerder St.Eli- gius en St.Amandus werkzaam geweest. De edelman Rauching schonk in 692 aan St.Willibrord de kerk die binnen het fort Antwerpen aan de Schelde door St.Amandus gebouwd was.29 Ook kreeg hij 1/3e van de tol in de haven van Ant werpen, en o.a. schenkingen te Vorse- laar en bij de Nethe. Antwerpen voldoet in feite aan alle eisen die aan de localisatie van Trajec tum te stellen zijn: - Antwerpen ligt aan de delta. Het bezit een burcht aan de overkant van de Schelde op de plaats Burcht dat op een strategische hoge plek aan de oever gelegen is. Tevens had Antwerpen in de tijd van St.Willibrord een tol blijkens de schenking aan St.Willebrord, waarbij hij een derde van de tol aan de haven van Antwerpen toebedeeld kreeg. Het lag aan de vaarweg (de Schelde) naar het Frankische regeringscentrum bij Noyon- Soissons. Na een landing bij Greveninga bij Sluis ligt verdervaren naar Antwerpen voor de hand. - Antwerpen ligt precies in het grensge bied tussen Francia en Frisia. Omdat de belangrijkste noordelijke uitvalsweg van Francia, de Schelde, bij Antwerpen op Fries grondgebied uitkwam, is zeer goed denkbaar dat om deze strategisch en economisch belangrijke plaats gestreden werd door Franken en Friezen. - In Antwerpen bouwde St.Amandus, bisschop van Trajectum en apostel der Friezen, een kerk. - Het lijkt aannemelijker dat bisschop Radboud in Gent de oorkonden van een nabijgelegen bisdom Antwerpen copieert dan die van een vergelegen Utrecht. - Antwerpen ligt westelijk van Tongeren, vrij eenvoudig te bereiken door de Demer en de Schelde af te zakken. - Antwerpen lag op Neustrisch grondge bied. - Voor hulp aan Antwerpen hoefden de Terwaners slechts de Leie en de Schelde af te zakken. - Antwerpen ligt westelijk van de Maas en oostelijk van de Ottogracht. - Bij localiseren van Trajectum te Ant werpen wordt de vreemd verlopende grens tussen de bisdommen Doornik en Utrecht bij de "Vier Ambachten" een voudig verklaarbaar: het was het eertse missiegebied van St.Amandus en St.Wil librord, vlak bij de uitvalsbasis Antwer pen gelegen. - Het missiegebied in Brabant is vanuit Antwerpen zeer eenvoudig te bereiken. - Ook een raid naar Walcheren is vanuit Antwerpen goed uitvoerbaar. Zeeuws Tijdschrift 11

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 13