Het woongebied van de volken ten tijde van Caesar. De Atuatuci bewoonden de streek tussen Namen en Luik aan de Maasvallei. Tevens is aangegeven de ligging van Romeinse grafheuvels, de zogenaamde tumuli, in België. De tumuli blijken vooral gelocaliseerd in het gebied tussen Namen, Tongeren en Luik. Detail van het eerste segment van de Peutingerkaart, een Romeinse wegenkaart. Afgebeeld is de weg van Noviomagi (Nijmegen) langs de Maas zuidwaarts naar Atuaca (waarvan wordt aangenomen dat het Tonge ren voorstelt). De Romeinse cijfers geven de afstand aan van elk wegstuk in Gallische mijlen (2222 m). Het cijfer III op het eerste wegstuk is volgens prof.J. Bogaers een copiefout; er moet vroeger VI gestaan hebben. Komend vanuit Nijmegen kruist de weg de rivier de Maas, mogelijk op de plaats waar jongstleden de resten van een Romeinse brug zijn teruggevonden. Na 6 mijl wordt Cuijk (Ceuclum) bereikt. De A/laas volgend ligt het volgende haltestation Blariaco na 22 mijl te Blerick. De volgende halteplaats Catualium ligt 12 mijl ver der op een strategische plek tegenover de uitmonding van de Roer in de Maas, in de buurt van Heel. Weer 14 mijl verder ligt Feresne ook zeer strategisch tegenover de uitmonding van de Geul in de Maas, ergens bij Rekem dus. Het laatste traject naar Atuaca is 16 mijl. Dit is te lang om bij de weg naar Tongeren te passen, want dat ligt slechts 11 mijl van Rekem. Ook is de route naar Tongeren in zoverre afwijkend dat ze de Maas oever verlaat en het binnenland ingaat. Luik lijkt veel beter bij de weergave van de Peutingerkaart te pas sen: het ligt precies 16 mijl verder, terwijl de route langs de Maas verderloopt. En Luik is aan de Maas gele gen net zoals Atuaca op de Peutingerkaart. Domitianus en Condulfus het verwoeste Tungris bezochten, vonden ze een stad zo verlaten en verwilderd dat er wolven huisden38 In precies dezelfde tijd lag Luik er zeer verlaten bij: Régis de la Haye beschrijft dat Luik bij de vestiging van het bisdom door Lambertus een onoog lijk oord was en nauwelijks bestond, dat het een stichting "ex nihilo" was39. Voor de hypothese dat Tungris wellicht te Luik heeft gelegen, kan steun gevon den worden in de volgende aanwijzin gen: - Jonas schrijft in zijn Vita S.Hubert, dat Lambertus de bisschopsmijter 40 jaar "in de stad Tongeren" gedragen heeft40, terwijl we weten dat hij al die jaren te Luik verbleef! Het lijkt alsof met "Ton geren" Luik bedoeld wordt. - Opmerkelijk is ook een mededeling uit 884, waarin Karei de Dikke lijfeigenen schenkt aan de kerk van Tongeren- Luik41 Ook hier schijnt geen onderscheid gemaakt te worden tussen Tongeren en Luik. - Het is bekend dat het bisdom Trajec- tum eigen grond had in Luik42 Dit lijkt een aanwijzing voor een relatie van Tra- jectum met Luik. - Ook een onderzoek van de Peutinger kaart lijkt een aanwijzing op te leveren dat we Atuaca in Luik moeten zoeken. Bekijken we de route van Boulogne naar Keulen, en die van Nijmegen naar Ton geren, dan blijkt bij nauwkeurige con trole van de opgegeven afstanden Atu aca precies op Luik en niet op Tongeren te vallen! - Tenslotte: het is zeer opvallend dat de Trejectenser bisschoppen eenmaal in Luik gevestigd niet meteen "Leodiensis" heten, maar nog 350 jaar "Tungrens- is" genoemd worden. Dat lijkt zeer logisch indien ze weer in de thuishaven Tungris beland zouden zijn. In dezelfde tijd dat de latijnse naam Trajectum wij zigt in Antverpia, verandert Tungris in Luik. - Vermeldenswaard is zeker dat Van Kampen het Romeinse winterkamp, dat nabij Atuaca gelegen was, localiseert op een heuveltop vlak bij Luik!43 De ligging van Luik lijkt zeer geschikt voor vestiging van een Romeinse hoofd plaats. Het ligt aan de samenloop van Ourthe en Maas. Ter plaatse liggen diverse eilanden in de Maas, en het geheel wordt gedomineerd door een Zeeuws Tijdschrift 13

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 15