probeer je een mouw aan te passen door op een gegeven moment een andere kleur te kiezen of een ander for maat. Ik heb bijvoorbeeld gekozen voor een kleur die bij een gebouw past of juist daar mee contrasteert. Een ander object moest in de winkelstraat komen. Daar lopen kinderen die er op moeten kunnen spelen. Dus dat mag niet te hoog zijn omdat de kinderen er op moeten kunnen kruipen. Een hoge sculptuur staat op het midden van de markt. Als daar mensen in klauteren zijn ze behoorlijk dronken. Het moet hoog zijn anders is het geen uitda ging." Wil je met de Voico's ook de fantasie van de voorbijganger prikkelen? „Waarschijnlijk wel, ja. Ik heb er zelf geen boodschap mee, 'van jongens laat dat nou maar eens gaan prikkelen'. Nee dat is het niet, er zitten voor mij eigen lijk heel veel functionele en esthetische eisen aan. De functionele hebben te maken met herkenning, signalen en met spelen. Ik heb geen moeite om daarop in te gaan. Ik vind dat eigenlijk wel leuk. Ik ben niet zozeer de kunstenaar met een grote K. En wat de naam betreft: dat is zeker een fantasienaam. Voor mij past hij bij het gevoel dat de vormen mij geven." Zijn de beelden massief? „Nou, er zit wel een kleine wapening in. Maar dat is eigenlijk meer een transport wapening om ze veilig te vervoeren. De grootste vormen zijn niet massief want dan kon ik ze zelf niet meer hanteren. Maximaal mochten die maar 2500 kilo wegen. Daarom heb ik ze van binnen opgevuld met lichter materiaal en daar zit een vlechtwerk rond. Ik maak eerst een mal van MDF-plaat. Daar stamp je korrels natuursteen in. Verschillende korrelgroottes worden in een soort teil gemengd met pigment. Ik werk ook nat in nat, dat is op zichzelf ook interessant qua materiaal dan, omdat je nogal eens dikwijls hebt dat het door elkaar gaat vloeien. Zo'n bui- tenlaag van terrazzo is tamelijk dik, een centimeter of drie, vier. Dat is ook nodig want er gooit eens iemand een fiets tegen: dan springt er gewoon een stuk af en dan zie je de betonnen binnenlaag niet. Als de buitenlaag is opgezet, vul je de vorm helemaal op en moetje er nog een deksel opleggen van dezelfde kleur. Soms gaat dat minder goed, is het niet stevig genoeg. Dan wachtje bijvoorbeeld een half uurtje en kan je er een andere Zeeuws Tijdschrift 19

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 21