CHRISTO in de GALERIJ in Zierikzee Mailart-netwerk Marlies Jongejan Galerie 'Galerij' organiseert sinds 1988 exposities in het gebouw van de Regio nale Scholengemeenschap 'Professor Zeeman' in Zierikzee. Een opmerkelijk initiatief en voor het Zeeuws Tijdschrift reden voor een gesprek met Johan Ever- aers, docent Frans en 'galeriehouder'. In april 1995 startte een bijzondere expositie in de galerie van posters en documentatie van het werk van Christo Javacheff, landart-kunstenaar en alge meen bekend onder de naam CHRISTO. Hoe komt een scholengemeenschap in Zierikzee aan dergelijk materiaal voor een tentoonstelling? "In het najaar van 1994 waren Christo met z'n vrouw Jeanne Claude als gast aanwezig op een symposium over management op de Erasmus Universiteit in Rotterdam. In De Volkskrant ver scheen een artikel over het kunstenaars echtpaar. Ik besloot het bericht uit die krant te vertalen in het Engels en stuur de Christo die Engelse versie vergezeld van een brief met het verzoek om werk ter beschikking te stellen aan de 'Galerij' teneinde onze leerlingen in aanraking te brengen met zijn werk en de komende activiteiten van Christo in Berlijn; het inpakken van de Rijksdag in de week van 19 juni 1995. Christo zegde zijn medewerking toe en enkele dagen later arriveerde via een van zijn medewerkers in Berlijn een 'complete set of posters'. In totaal 28 drukwerken die een goed beeld geven van zijn al dan niet uitge voerd werk". Daarmee verklaar je waarom je hem hebt benaderd. Maar wil je uitleggen hoe je ertoe kwam om zo'n beroemd kunstenaar te benaderen, terwijl je, met alle respect, een galerie runt die nogal afwijkt van wat we op dat gebied gewend zijn. "Galerie 'Galerij' steunt voor een groot gedeelte op exposities die voortvloeien uit mijn contacten in het Mailart-net werk. Christo maakte in de zestiger jaren al deel uit van dat netwerk en hoe beroemd hij ook moge zijn, hij doet nog steeds mee aan bepaalde projecten van dat netwerk. In 1992 organiseerde ik De wisse/lijsten van de 'Galerij' zijn door het gebouw van de R.S.G. 'Professor Zeeman' verspreid. Foto: Alex Pothaar. Zeeuws Tijdschrift 31

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 33