kan geen onbetekende factor geweest zijn. De cultuuroffensieven van liberalen en orthodoxen worden immers omschreven in termen van een gevoel van onderlinge bedreiging en tegenak- tie. Een liberale minderheid kon op haar beurt best de steun van de katholieken gebruiken. De zeer gedegen en waarde volle studie van Helsloot overtuigt er juist van, dat de zich reeds emanciperen de katholieken een factor van betekenis moeten zijn geweest. Natuurbouw in Zeeland: misplaatste romantiek? Wat mankeert de architectuur en ste denbouw? Gerrit Komrij schold in 'Het boze oog' de moderne architecten reeds de huid vol vanwege hun gebrek aan fantasie en prins Charles verzette zich tegen de nieuwe sky-line van London, waar wolkenkrakkers de oude toonaan gevende gebouwen overstijgen. Op dit moment uiten iedere zondagavond Jeroen Henneman met Max Pam in 'De woestijn leeft' hun kritiek op de paaltjes cultuur in de binnensteden en de vert rutting van de fantasie in de nieuwge bouwde buitenwijken. Het lijkt of ieder een deze bezwaren deelt, behalve dege nen die nieuwe plannen ontwerpen. Een ander soort discussies voeren archi tecten onder elkaar. Het Zeeuws Archi- tektuur Forum organiseerde tussen sep tember 1993 en februari 1994 in Mid delburg een lezingenreeks, waarvan 'Architektuur en media' (Jan van Heemst, Han Janselijn, Joost Meuwis- sen, Ben van Berkel, Luc Deleu, Lars Spuybroek, Maurice Nio, Adriaan Geu ze, Eric Bolle en Geert Bekaert, Zeeuws Architektuur Forum, Middelburg) de weerslag vormt. In het voorwoord schrijft gedeputeerde De Kok, dat er in Zeeland in het laatste decennium een aantal initiatieven genomen is, 'dat opviel door zijn invalshoek, zijn aanpak, de daaraan medewerkende architekten en kunstenaars'. Hij noemt oa. als voor beelden: boulevardprojecten in Vlissin- gen en Domburg, de verbouwing van het statencomplex door Cees Dam, de inrichting van het Maisbaaigebied onder supervisie van Aldo van Eijck en zijn ont werp van museum 13.IX. De Kok: 'De architekt heeft in onze samenleving een belangrijke rol want mede door zijn of haar inbreng wordt deze vormgegeven en worden gevoelens van schoonheid, afkeuring maar ook geborgenheid, ver vreemding e.d. opgeroepen. Alleen al vanwege deze werking is het een prima zaak dat in de media veel aandacht aan de (moderne) architektuur wordt besteed. De inrichting van onze samen leving kan en mag niet het alleen-recht zijn van projektontwikkelaars en beleg gers, maar ook niet van uitsluitend architekten. Publieke diskussie, woord Ontwerp voor 'Het kleine huis in de polder', gemaakt tijdens de workshop met H. Janselijn door A/l. de Koeijer (25 september 1993). 34 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 36