Ons huis staat in brand! random en restanten van enkele huizen, getuigen van de niet aflatende strijd die Zeeland tegen de zee heeft gevoerd. Oostelijk Zuid-Beveland heeft veel aan het water prijsgegeven. Helaas hebben schatgravers veel ver nield. Verdronken land: Valkenisse en Keizershoofd, archeologisch en histo risch onderzoek van een verdronken stukje Zuid-Beveland (L.C.J. Goldsch- mitz-Wielinga, R.M. van Heeringen, H. Hendrikse, J.J.B. Kuipers, D. van der Linden en J. Smits, De Koperen Tuin, Goes, 39,90) is het resultaat van anderssoortige onderzoekers: weten schappers en leden van de AWN, seri euze amateurs die professionele archeo logen goede diensten hebben bewezen en lieten zien dat het ook heel anders kan. Eén van hen, L.C.J. Goldschmitz- Wielinga, werkte in de eenzaamheid van de met diepe geulen doorsneden schorren en slikken, waar weinig anders het oor treft dan gekrijs van meeuwen en het suizen van de wind in de oren. Zij schreef: 'Als ergens de vergankelijk heid zichtbaar is, is het wel op deze plaats en als vanzelf komen gedachten op aan dorp en bewoners van dit door de zee teteisterde en uiteindelijk ver zwolgen gebied. Misschien zijn het nog het meest de tientallen menselijke res ten die tot overpeinzing aanleiding geven. Voor de beschouwer zijn zij de exponenten van het bijbelse dictum dat alles en iedereen tot stof zal wederke ren. Tegelijk met Valkenisse, verdween in 1682 ook het ontmantelde fort Keizers hoofd in de Westerschelde. Johan Smits leverde een bijdrage aan het boek, door aan de hand van archiefstukken een beeld te schetsen van de beweegrede nen om dit bastion op te werpen en hoe het fort eruit zag. Dat was tijdens de Tachtigjare Oorlog, toen vanuit Zeeuws- Vlaanderen regelmatig nachtelijke strooptochten op Zuid-Beveland werden ondernomen en de Spanjaarden een invasiemacht xklaarmaakten, om Zee land te heroveren. Zijn onderzoek ver heft het verhaal van dit enkele bolwerk tot een verslag over hoe tijdens de Tach tigjarige Oorlog enige decennia de strijd om Zuid-Beveland is gestreden. Fort Keizershoofd zal nooit meer bloot spoelen. Ter plaatse ligt er nu een diepe vaargeul. Op middelbare scholen wordt voorna melijk getoest aan de hand van vragen en antwoorden, vaak zelfs in de vorm van meerkeuzentoesten. Twee of drie keer per jaar geeft de leraar Nederlands de opdracht een opstel te schrijven. Een enkele keer moet er voor een ander vak - meestal aardrijkskunde, geschiedenis of maatschappijleer - een werkstuk worden gemaakt. Het schrijven wordt zodoende weinig geoefend, zeker in vergelijking tot bijvoorbeeld de Verenig de Staten, met als resultaat dat veel scholieren geen behoorlijk verhaal op papier kunnen krijgen. Alleen daarom al, is het samenstellen en uitgeven van een bundel met de 'beste' gedichten van leerlingen van de laagste tot de hoogste klas van een middelbare school, een lovenswaardig initiatief. Een dergelijk initiatief werd ondernomen op het Buys Ballot College in Goes, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe schoolgebouw, april van dit jaar. Om deze gebeurtenis vorm en kleur te geven, was onder meer een poëziefesti- val georganiseerd. Alle leerlingen is gevraagd een gedicht te schrijven. Er werden ook gedichten door een jury bekroond en een ruime selektie is opge nomen in de bundel En toen ben ik maar naar binnen gegaan... (poëzie bundel Buys Ballot College, Goes, 9,95). Natuurlijk vervallen velen in rij melarij en clichés, o.a. over liefde en eenzaamheid, oorlog en vrede, het schoolleven...: 'Laat bloemen bloeien laat koeien loeien en ieder mens zich met z'n eigen bemoeien.' Zeer de moeite waard is toch onder meer: Denk ik, denk aan hem Mama is aan het huilen, waarom moeten wij het zijn. De boom staat in bloei, maar niet zo mooi als toen, en wij, wij zijn maar een rijm. Wij hebben enkel het leven. Jan, Piet, Klaas en de rest. Wij willen wel gelukkig zijn, maar niemand doet zijn best. Dan zit u er nog, zo heel alleen. Achter een muur van tralies, in een kooi van steen. Waarom werd u dan ook ziek, ziek van verstand. Mama is aan het huilen Ons huis staat in brand. In brand van wanhoop, wanhoop in ons huis. God, kunt u ons helpen, haalt u papa uit zijn 'buis'. Ik ben bang. Het is gemeen. Hij kon er niks aan doen. Hij was alleen. God, ik zal alles voor u doen! Ik doe de afwas! Ik scheer me wel kaal! Maar maakt u papa dan weer normaal? Dennis van Zuylen, H4C Zeeuws Tijdschrift 37

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 39