Willibrordus en Dey Molanus en Christo Rubrieken Paul van der Velde Het is puur toeval dat in een tijdschrift dat niet direct op de actualiteit gericht is, ineens een artikel wel in die kontekst gelezen kan worden. Tegen de achter grond van het dreigende ontslag van enkele honderden werknemers van Phi lips in Terneuzen, krijgt het interview met Wisse Dekker die dimensie. Het interview dat vorig jaar door Omroep Zeeland in het programma de Schoone Waardin werd uigezonden, is bewerkt door Helge Prinsen. Onder de titel 'Een fascinatie voor het Oosten en een bin ding met Zeeland' geeft de ex-topman van Philips een beeld van zijn loopbaan voor de multinational. J.P.A. Rozemeyer zet in zijn geografisch- historische bijdrage 'Waar lag Trajec- tum', vraagtekens achter de gangbare mening dat Trajectum, van waaruit St. Willibrordus de kerstening van Zeeland ondernam, Utrecht was. Rozemeyer plaatst Trajectum veeleer in het vroege re grensgebied van de Franken en de Friezen waarvan de grens van Brugge over Gent naar Antwerpen liep. Onge twijfeld zal de nieuwe situering van Tra jectum de nodige discussie in geogra- fisch-historische kringen uitlokken. Nico Out levert deze keer een bijdrage over wel een heel bijzonder project dat in de Zeeuwse pers nauwelijks aandacht heeft gekregen. Maar liefst 17 objecten van de hand van de beeldend kunste naar Han Dey zijn duidelijk zichtbare herkenningspunten geworden in het stadje Axel. De veelkleurige terazzower- ken zijn vandalisme-bestendig en stellen figuren voor (zogenaamde Volco's) die uit de fantasie van de kunstenaar zijn voortgesproten. Out tekende de woor den zo uit de mond van de kunstenaar op. De spreektaal is bij wijze van experi ment gehandhaafd omdat Out van mening is dat op die manier de denk- en leefwereld van de kunstenaar inzichtelijk kan worden gemaakt. In de serie 'Grepen uit de schilderkunst in Zeeland van L. Bol, dit maal aandacht voor de landschapschilder Mattheus Molanus die van 1625 tot 1642 in Mid delburg werkzaam was. Hij schilderde in de romantisch-manieristische trant van Brueghel, veelal scenes uit het dagelijkse leven zoals een overval op een reiswa gen. In Galerie aandacht voor een unieke galerie. De naam voor die kunstzaal 'Galerij' is dan misschien wel niet zo ori gineel maar dat kan niet van de opzet gezegd worden. Leraar Frans, Johan Everaers, brengt op alle gangen van de Regionale Scholengemeenschap 'Profes sor Zeeman' al zeven jaar beeldende kunst onder de aandacht van de scho lengemeenschap. Was de galerie tot voor kort 'exclusief' tegenwoordige kunnen ook buitenstaanders van het aangebodene genieten. De Rijksdag mag dan op het moment ingepakt zijn door Christo, tekeningen voor dit pro ject en vele andere zijn achter de wissel- lijsten van de Galerij terug te vinden. In Signalementen aandacht voor een bij zonder proefschrift van John Helsloot over de beschavingsoffensieven van liberaal-vrijzinnigen en orthodox-prote stanten in Goes, die elk op hun manier de 'volksklasse' aan zich probeerden te binden. Naar aanleiding van een brief van een van onze lezers zullen bij de volgende Signalementen weer de ISBN- nummers worden opgenomen. Hij schreef:"Reeds jaren lees ik - als gebo ren in Vlissingen maar 'verbannen' naar de randstad - met veel genoegen het Zeeuws Tijdschrift. Maar ik heb wel eni ge moeite met de rubriek 'Signalemen ten', die bijzonder interessant is maar helaas ontbreken de gegevens die nodig zijn om een boek te bestellen, zoals uit gever ISBN-nummer, en dergelijke." In het vorige nummer is een fout geslo pen in de stamboom van de Roosevelts, op deze pagina staat de correcte stam boom afgebeeld. Tot slot zullen de lezers opgemerkt hebben dat de doorlopende nummering is verlaten ten faveure van een nummering per tijdschrift. In het volgende nummer, de Cultuur- maandspecial, uitgebreid aandacht voor de belangrijkste evenementen van de Zeeland Cultuurmaand 1995. Claes Piers Pier Claes (+1570) Joris Piers Claes Piers (+1602) Cornelis Piers Claes Joris Pieter Joris Pieter Claesz Maerten Claesz (verkoopt (1599) Claes Maertensz.? hoeve Rosevelt) Zeeuws Tijdschrift 1

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 3