Een fascinatie voor het Oosten en een binding met Zeeland Binding met Zeeland Oorlogstijd Interview met Wisse (Philips) Dekker Helge Prinsen In het riante appartement van Wisse Dekker aan de Vlissingse boulevard hangt een schilderij. Het stelt een gezicht op Zoutelande voor en is in 1935 geschilderd door Raimond Kimpe. Curieus is dat Wisse Dekker het bij een Chinese handelaar in Surabaja op de kop tikte. De oud-topman van Philips kijkt er graag naar, want in het Walcher- se dorp heeft de familie Dekker jaren lang een vakantiehuis gehad, dat fun geerde als vaste basis tussen de vele bui tenlandse periodes van het gezin. Na zijn afscheid bij Philips als voorzitter van de Raad van Commissarissen, vorig jaar april, heeft Dekker de flat in Vlissingen betrokken. Wisse Dekker werd eenenzeventig jaar geleden in Eindhoven geboren als jong ste van vier kinderen. Beide ouders waren afkomstig uit Nieuwdorp. 'Mijn ouders hebben in klederdracht gelopen tot het moment dat ze gingen trouwen. De dag erna zijn ze vertrokken naar Eindhoven en dat was natuurlijk een hele onderneming in die tijd. Mijn vader ging bij Philips werken. Dat was in 1917, een periode waarin Philips zich begon te ontwikkelen. In die tijd waren de tegen stellingen katholiek-protestant nogal groot. Voor Philips, dat in die tijd bekend stond als een protestants bedrijf, was het moeilijk om in het katholieke Brabant arbeidskrachten te vinden. Het bedrijf heeft toen veel mensen 'geïm porteerd' uit Zeeland, Drenthe en Gro ningen. Mijn vader was dus onder die genen die vanuit Zeeland de vleugels wilden uitslaan. Hij is tot aan zijn pensio nering bij Philips blijven werken en is daar geëindigd als, wat toen heette, chef van vervoer en garage. Daarnaast was hij in Eindhoven erg maatschappe lijk aan de gang. Juist gezien die tegen stellingen, waren er geen scholen voor de binnengekomen mensen. Aan de oprichting van vrijwel elke christelijke school die daar staat, heeft hij meege werkt.' Zowel zijn voor- als achternaam zijn typisch Zeeuws. 'De naam Wisse komt in onze familie tamelijk veel voor als voornaam en ik denk dat dat een beetje uitzonderlijk is. Je vindt hem in Zeeland erg veel als ach ternaam, vooral in de buurten van Meliskerke. Ik durf niet te zeggen dat wij het monopolie hebben van Wisse als voornaam, maar het is toch wel zo dat iedereen die ik ontmoet heb en de naam Wisse als voornaam had, en dat zijn er niet zo veel, op de een of andere manier verwant was. De naam betekent 'wilge twijg', zoals die vroeger gebruikt wer den om bossen riet bij elkaar te houden; de naam werd daarnaast gebruikt bij het dakdekken en ik denk dat de naam Dek ker dus ook te maken heeft met dat beroep. Bovendien betekent Wisse 'bezem', iets om mee schoon te vegen dus, en dat vind ik zelf wel lollig.' 'De banden met Zeeland zijn heel sterk. We gingen regelmatig naar de familie in Nieuwdorp en later erg veel naar Zoute lande. Dat huis daar hebben we eigenlijk gebouwd als een soort van familiehuis, omdat mijn vrouw en ik erg veel in het buitenland zaten. De kinderen moesten op een gegeven moment achterblijven. De basis werd dus Zoutelande en dat leefde ook in een zekere emotionele sfeer als zodanig voort. Ik zou niet graag zonder het Zeeuwse aspect en de Zeeuwse dimensie willen leven.' Ook de oorlog bracht hem in Zeeland. Aangezien hij tot de categorie jongeren behoorde die door de Duitsers graag opgepikt werden om in Duitsland tewerkgesteld te worden, kon hij zijn plan om na de HBS economie te gaan studeren, niet doorzetten. Tijdens de oorlog woonde hij op verschillende plaatsen, waaronder ook een tijd bij zijn oom in Nieuwdorp. 'Dat was een kleine De ouders van Wisse Dekker waren afkomstig uit Nieuwdorp. Ze legden de klederdracht af nadat de vader van Dekker in 1917 bij Philips in Eindhoven ging werken. 2 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 4