opgepikt. Ik spreek in dit verband ook graag van de 'knowledgable foreigner'. Je moet je verdiepen in de cultuur en in de wijze waarop de samenleving gestructureerd is en in de maatschappij waar je dan woont en werkt, maar je moet nooit zover gaan dat je denkt dat je werkelijk onderdeel wordt van die samenleving. Ik heb zes jaar in Japan gewoond. Ik kreeg vervolgens een directe overplaatsing van Tokyo naar Londen en dat was natuurlijk een ont zaglijk interessant verschil. Bij de Japan ners had ik altijd het gevoel dat, wan neer ik om zeven uur 's morgens op kantoor kwam, ik net te laat was en als ik 's avonds om zeven uur weer naar huis ging het net te vroeg was. In Lon den daarentegen ben je veel te vroeg als je om acht uur op kantoor komt en net te laat als je het om vijf uur in de middag weer verlaat.' 'De besluitvorming in Japan neemt een hele lange tijd in beslag, maar als dat besluit eenmaal genomen is, dan is er geen denken aan dat dat met enige ver traging uitgevoerd wordt. In onze cul tuur wordt een besluit juist redelijk snel genomen, zonder dat er goed over nagedacht is. Dat kan een heleboel con sequenties hebben die in het uitvoerings stadium tot vetraging kunnen leiden. Een van de cultuuromslagen waar men bij Philips geweldig mee bezig is geweest en wat nu helemaal onder Timmer doorge voerd wordt, is om juist dat soort dingen eruit te krijgen. En dat lukt, dat kan, maar is dikwijls een heel erg lang proces.' Philips Van 1982 tot 1986 bekleedde Wisse Dekker de functie van president van Phi lips en vervolgens, tot 1994, voorzitter van de Raad van Commissarissen. Onder het presidentschap van Dekker werd Philips nadrukkelijk naar buiten gebracht. Niemand vóór hem had dat ooit gedaan en de persoon van Dekker werd dan ook als een verademing erva ren. Ook daarna, tijdens zijn voorzitterschap, is -in samenwerking met de huidige pre sident Timmer- de hele structuur van Philips werkelijk ingrijpend veranderd. Er werd bovendien gebroken met de tradi tie dat de voorzitter automatisch door de president wordt opgevolgd. Sinds In 1978 haalde Wisse Dekker de grootste order op het gebied van telecommunicatie die ooit vergeven was binnen. Links staat Koning Feisal; in het midden vooraan dr. Alawi Darweesh Kayyal (Minister van Telecommunucatie); rechts dr. W. Dekker en naast hem de heer B. Sve- dberg, president van LM. Ericsson.

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 6