vorig jaar april is Dekker voorzitter af, terwijl hij nog wel twee jaar had willen blijven. 'Je kunt bij Philips voor een periode van twaalf jaar commissaris zijn en met mijn zeventigste verjaardag was het net het einde van de tweede perio de van vier jaar. Dus ik zou voor een periode van twee jaar herkozen moeten worden, wat niet gebruikelijk is. Wij hebben dat vervolgens besproken in de kring van commissarissen en ook voor mij leek het wat geforceerd om net nog die twee jaar te willen volmaken. Dan krijg je zo'n beetje het gevoel "cliffhan- ger" te zijn. Dat wilde ik absoluut niet. We hadden bovendien een hele goede opvolger, die merkwaardig genoeg ook een Zeeuw is: Floris Maljers, de vroege re baas van Unilever.' Het grootste succes van Wisse Dekker bij Philips was in 1978 het binnenhalen van de grootste telecommunicatie-order ooit. Dat was in Saoedi-Arabië. 'Dat project was een openbare inschrijving. Er was daar nog helemaal niets, alleen maar woestijn. Er was geen PTT, er waren geen telefoonkantoren, er was niets niets niets niets. Wat de Saoedies wel gedaan hadden, in vergelijking met andere landen, is dat zij een hoop van de oliegelden teruginvesteerden in het land zelf en één van die dingen was dus het oprichten van een telecommunica tienetwerk. Wij waren verantwoordelijk voor de bouw van de kantoren, voor het leggen van de kabels, voor het installe ren van de centrales en de telefoons, voor het oprichten van een PTT en het maken van alle software. Dat konden wij niet allemaal alleen, dus daarom hebben wij een combinatie gemaakt met een Zweeds, een Canadees en een Koreaans concern. In de eerste ronde waren er een stuk of tien inschrijvers en ik zag aankomen dat dat niet goed liep. Daarom heb ik, op het allerlaatste moment, de boekwerken waarin alle prijzen stonden eruit getild. Dat is natuurlijk hele gevoelige informatie als die over tafel komt en het bleek ook dat alles verkeerd liep. En zoals men dat daar toch wel gemakkelijk doet, werden op een gegeven moment alle inschrijvin gen van tafel geveegd en toen is het aantal inschrijvers beperkt geworden tot een stuk of vier, waarvan Philips er dus een was. Vervolgens hebben we voor namelijk moeten opboksen tegen de Amerikanen en de Japanners. Verder krijg je in dit soort landen zulke groot schalige projecten niet voor elkaar als je niet een betrouwbare 'middle man' hebt, een man die het voor je regelt. En zo iemand kost geld.' Het leven na Philips 'Ik heb 46 jaar gewerkt bij Philips. Behal ve dat ik veel hobby's heb, ben ik met gepaste bescheidenheid tamelijk cre atief. Ik zet graag de dingen zelf op papier. Er is mij een paar keer gevraagd door verschillende uitgevers en schrij vers of ik bereid zou zijn mee te werken aan een biografie, maar ik vind de moei lijkheid bij biografieën dat je niet weg kunt blijven van situaties die voor ande ren pijnlijk zijn geweest. Verder blijf ik me geweldig interesseren voor alles wat te maken heeft met Europa, het hele wereldbeeld van de economie, de indus trie, de ontwikkelingen daarvan. Mijn vrouw en ik hebben tot nu toe nooit een gezamenlijke agenda gehad, maar een van de.leukste dingen van de afgelopen tijd vind ik dat we nu samen de afspra ken kunnen invullen. Ik kan echt met overtuiging zeggen dat wij een hele hechte familieband hebben, dat ons gezin niet onder mijn carrière heeft gele den, maar je mag blij zijn als het zo afloopt. De kansen dat het niet helemaal goed gaat, zijn toch dikwijls groter dan andersom.' Die gezamenlijke agenda gaat voor een groot gedeelte in Zeeland ingevuld wor den. Hij heeft zich ingeschreven bij de nieuwe Goese golfclub en daarnaast is hij een fervent fietser. Aangezien Dekker nog steeds zaken aan het afronden is in Eindhoven, reist hij nog regelmatig heen en weer. Naarmate de tijd voortschrijdt, zal Vlissingen ech ter nummer één worden en Eindhoven nummer twee. 'De boulevard in Vlissin gen is een unieke plek, niet alleen voor Nederland maar ook voor Europa. Dat je iedere dag een dergelijk levendig schouwspel voor je hebt, waar de boten af en aan varen: we zijn er geweldig blij mee! Zoals ik al eerder heb gezegd: ik zou die Zeeuwse dimensie in mijn leven niet kunnen en willen missen.' Wisse Dekker bij het schilderij 'Zoutelande' van Raimond Kimpe dat Dekker bij een Chinese kunsthande laar in Surabaya op de kop tikte. Een staaltje van hoe een binding met Zeeland en een fascinatie voor het Oosten kunnen samengaan. Zeeuws Tijdschrift 5

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 7