St. Willibrord De Bisschoppen van Maastricht Het grensgebied tussen Friezen en Franken ten tijde van St. Willibrord. Plaatsnamen met een Friese oor sprong (open rondjes) liggen stroomafwaarts van Antwerpen langs de Schelde. Plaatnamen met een Franki sche oorsprong (zwarte stipjes) liggen zuidelijk van de lijn Brugge - Gent - Antwerpen/. zoek was dat gesteld kan worden dat die grens grofweg liep van Brugge over Cent naar Antwerpen. In zijn boek over de Friese Kerk te Rome geeft Mgr.M.P.M.Muskens aan dat het vroeg middeleeuwse Friezenland zich uitstrek te langs de Noordzeekust van Denemar ken tot achter Antwerpen. Dit gebied bestond uit de zeven Friese "Zeelan den". Het huidige Zeeland maakte deel uit van het eerste Friese "Zeeland"4. Als Trajectum na de overwinning van Pippijn op Radboud in 689 weer Fran kisch gebied wordt, geeft Pippijn in 690 de juist gearriveerde St.Willibrord Trajec tum als zetel voor zijn missiebisdom onder de Friezen. Niet zonder eigenbe lang steunde Pippijn de kerstening van de Friezen door Britse en Ierse missiona rissen. Pippijn hoopte door de kerste ning de Friezen sneller tot vrede en samenwerking te krijgen, zodat het Frankische gezag aldaar effectiever en blijvender zou zijn. De taalverwante leren hadden meer weerklank bij de Friezen dan hun Frankische vijanden. Als Pippijn in 714 sterft bezetten de Friezen Trajectum nogmaals en St.Willibrord vlucht uit Trajectum naar zijn klooster te Echternach. Als in 716 St.Bonifatius in Trajectum aankomt vindt hij St.Willi brord daar dus niet aanwezig. Bonifatius verzoekt de Friese koning Radboud toe stemming voor prediking onder de Frie zen, maar moet onverrichterzake naar Engeland terugkeren. Na de overwin ning van Karei Martel op de Friezen in 719 keert St.Willibrord terug naar Tra jectum en bouwt er dan twee kerken en een klooster. In 719 vervoegt Bonifatius zich bij Willibrord en blijft twee jaar bij hem werken alvorens naar zijn Duitse missiegebieden te vertrekken. Na de dood van St.Willibrord in 739 werken o.a. St.Bonifatius en St.Gregorius in Tra jectum. In 857 wordt Trajectum vernie tigd door invallende Noormannen, en vlucht bisschop Hunger naar Prüm. Daarna verschijnen er nog wel vermel dingen over het bisdom. In 896 heet de bisschop van Trajectum "Taventrensis episcopus", bisschop van Daventria5. Om deze reden wordt aangenomen dat de bisschop toen resideerde in Deventer. In 917 wordt Trajectum voor de laatste maal vermeld in de bronnen. Daarna lijkt het of de naam gewijzigd is in Utrecht, want vanaf 918 laat een bis dom Utrecht zijn rechten gelden op goe deren in Noord-Vlaanderen van het bis dom Trajectum. De vraag is nu: Lag Trajectum werkelijk te Utrecht? Voor we overgaan tot een poging tot plaatsbepaling lijkt het nuttig eerst aandacht te besteden aan nog een ander Nederlands Trajectum, te weten Maastricht. Bij nader inzien blijken er namelijk frappante overeenkomsten te bestaan tussen beide Trajecti. Over deze bisschoppen liet Régis de la Haye een opmerkelijk boek verschijnen waarin hij legenden en historische feiten naast elkaar plaatst6.Uit dit boek putten we de volgende gegevens: - Aanvankelijk zetelden 10 bisschoppen in het naburige Tongeren. Over die 10 bisschoppen is niets anders bekend, dan dat de tiende bisschop, Sarvatius, rond 450 naar Trajectum vluchtte. Volgens deskundigen is met dit Trajectum Maas tricht bedoeld. In de Geschiedenis der Franken van Gregorius van Tours staat het als volgt beschreven: "bisschop Ara- vatius van Tungris vlucht in 450 voor de tornado van het land binnenvallende Hunnen, en begeeft zich naar Trajec tum"7. - Na Sarvatius volgen 20 bisschoppen in Trajectum. Tussen 529 en 637 resideer den zeven bisschoppen te Trajectum. Lange tijd worden ze nog "episcopus Tungrorum" genoemd, bisschop van Tungris. Tijdens hun ballingschap in Tra jectum behielden ze hun Tungerse naam. Geleidelijk verandert deze bena ming echter in "episcopus Trajectensis". Het bisdom had relaties en goederen in de Haspengouw, in Hoei, Luik en Dinant. Enkele bisschoppen bezoeken de ruïnes van Tungris en betreuren het verval van die stad. Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 9