Zeeland uit de kast Eerste Zeeuwse Poppenspelfestival Poppenspel kent sinds een aantal jaren een groeiende belangstelling. Vanaf ongeveer 1800, toen kinderen eindelijk een eigen plaats kregen (bijvoorbeeld in de opvoeding -denk aan de kindervers jes van Van Alphen), bleek poppenspel nog hoogstens voor kinderen een aan vaarde kunst. Voor zover het al inge burgerd was in de Westerse cultuur, gaven volwassenen om allerlei redenen aan poppenspel niet meer de waarde ring die het in andere culturen (en heeft dat bijvoorbeeld te maken met de acceptatie van zielsverhuizing?) wel degelijk tot op de dag van vandaag Willem Nijssen heeft gekregen. Op het waarom daarvan wordt hier niet dieper ingegaan, maar wel op het gemis. Poppenspel heeft door zijn dringende appèl op die 'zielsverhuizing' namelijk iets heel bijzonders te bieden. De pop die speelt en spreekt en leeft, is in feite een dood ding. In andere takken van kunst komt dat ook wel voor, maar daar blijft dat nadrukkelijker een aanvaard gegeven. Niemand verlangt van de voorbijganger dat hij zich verbeeldt dat het standbeeld op de markt leeft, of van de museumbezoeker dat hij zou willen bijten in de stilleven-appeltjes. Maar poppenspel vraagt er om, dat de toe schouwer zijn scheppende vermogens investeert in de dynamiek van het spel en in de vitaliteit van de pop. In die zin is het één van de meest veel eisende kunstvormen. Want poppenspel is op opvallende wijze maar 'schijn', een schijn die echt gemaakt moet worden. Niet voor iedereen is dat vanzelfspre kend. Ongetwijfeld zullen er mensen zijn, die het niet eens op prijs stellen in hun creativiteit en fantasie aangespro ken te worden. En wie het wel wil laten gebeuren, moet er voor willen kiezen dat het een pop is die dat vermag. Maar dan is de magie ook compleet. Een pop- pe-oog dat flonkert, een poppe-arm die wenkt, een poppe-stem die zijn verhaal doet. Dat kan niets anders worden dan een ontmoeting van de eigen verbeel ding met het relaas van een ander. Een heel open en heel frisse ontmoeting, bovendien. Warner Consorten. Foto: Clemens Boon 10 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 12