Mensen en poppen Van traditioneel tot solo Genoeg gefilosofeerd. De opening van 'Zeeland uit de kast' vindt plaats op vrij dag 22 september. Dan speelt het Vlaams Figuren Theater in 't Beest zijn interpretatie van 'Carmina Burana'. Dat werk kreeg van Carl Orff de ondertitel: "profane gezangen, uit te voeren door solisten en koren met begeleiding van instrumenten en magische beelden". Er stond hem dus méér voor ogen dan een compositie op middeleeuwse poëzie. Muziek, teksten en bezwerende beelden moeten het publiek in een toestand van extase brengen, buiten zichzelf laten tre den. De toeschouwers moeten het inten se levensgevoel kunnen ervaren, dat de vaganten met hun poazie en muziek bij zichzelf en hun luisteraars nastreefden. De 'Carmina Burana' drukt de span ning uit tussen het volle barokke leven en de dood, in symbolische voorstel lingen en in realistische beelden. In het regieconcept van Karei Brozek treden zowel mensen als poppen op; de mensen meestal als dansers. Daar voor hebben ze ook de juiste 'bewe gingscultuur'. Maar poppen kunnen volgens Brozek zoveel meer: "de pop is als een godsbeeld van de mens, ze bezit een magische kracht. Ze kan niet alleen alles zijn maar ze kan ook alles doen. Ze vliegt, ze beweegt vrij in de ruimte, ze trotseert de zwaartekracht. Ze is een mysterie. Daarbij drukt ze alle menselijke emoties uit. Ze is de lust, de angst, het denken, de ziel van de mens". Wie kan het mooier zeg gen? Hét draaipunt van 'Zeeland uit de kast' wordt het weekend van 23/24 septem ber. Langs twee verschillende routes zal een stoomtrein van de SGB drie verschil lende speelplekken op Zuid-Beveland aandoen. Daar is dan een bijzonder aan bod van poppenspelen te zien, op beide dagen steeds hetzelfde programma, zodat echte liefhebbers straks geen voorstelling hoeven te missen. Bij aankomst aan de halte Langeweegje speelt het Litouwse Panevézijs Waggon Puppet Theatre een komisch volksver haal over Nipas, Napas en Nupas ('The three Piglets'), een voorstelling van ruim een half uur. Die Litouwse bijdrage is nog grotendeels traditioneel. Naast die 'oude' maar springlevende vormen is de Ensemble Contraint. 'Ik heb een tong'. Foto: Carry Gisbertz Zeeuws Tijdschrift 11

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 13