solo-speler een relatief nieuw verschijn sel. De verhouding tussen pop en (be)speler bereikt misschien wel zijn grootste kracht in het solo-spel. Hier kan de intimiteit tussen beiden het grootst zijn, en hier geldt ook onvoorwaardelijk: de speler is niets zonder zijn pop, de pop niets zonder zijn manipulator. Er zijn in Nederland een paar voorbeel den van bijzondere solo-spelers, bij wie de relatie tussen pop en speler zelf tot een van de thema's in de voorstellingen is geworden. Over een der grootsten onder hen straks meer. Eerst terug naar Langeweegje. Daar splitsen de routes; één gaat naar Baarland, de andere naar Hoedekenskerke. In dorpshuis De Griend speelt daar poppentheater Siert van de Berg de solo-voorstelling 'De geschiede nis van Dokter Dolittle'. Hij brengt een groot aantal poppen tot leven, uiteraard Dokter Dolittle, maar ook zijn vriend, zijn zuster en zijn papegaai. In Baarland gebeurt iets dergelijks. Daar speelt 'Wasgoed' van Theater Opge past, het reizende theater van Joop van der Putten uit Axel. Ook 'Wasgoed' is een solo-voorstelling met poppen, voor kinderen vanaf tien jaar. Het verhaal gaat over een arme muzi kant die met zijn oude moeder de nacht mag doorbrengen in het washok van een hotel. Als tegenprestatie moet de man een stapel kleren wassen. Tussen het wasgoed bevinden zich poppen die één voor één in zijn handen tot leven komen. De poppen dagen hem soms heel brutaal uit, en voeren hem naar het ontvouwen van een raadsel dat jaren voor de muzikant verborgen is gehou den. Kleine produkties Naast deze wat breder uitgewerkte voorstellingen zijn op andere lokaties in of bij Hoedekenskerke en Baarland nog een aantal kleinere te zien. In de Riet doolhof (H'kerke) gaat het om Green Ginger Microtheater (een duo uit Wales) met levensgrote poppen in Bun- raku-stijl. Dit keer maakt Gaston de straatartiest ter plekke portretten met een altijd volmaakte gelijkenis. Hij wordt afgewisseld door Wurre Wurre met het verrassende 'De Vogels'. In 't Wienkeltje van Wullempje speelt Theater Schrikkel doorlopend 'Het levende schilderij'. Deze drie voorstel lingen zijn gratis te bezoeken. In Baarland speelt Warner Consorten (een afsplitsing van de fameuze Dog troep) bij de ruïne van Kasteel Hellen- burg één van zijn 'performances'. Snel voorbereide lokatie-voorstellingen, waar zelden tekst aan te pas komt. Een meng sel van technisch vernuft, beeldende kunst, beweging en muziek. Kruiwa gens die kachels worden, handgemaak te landschappen van voorwerpen en figuren, choreografieën van alledaagse handelingen, percussie, zang, kopermu ziek - verweven tot een werkelijkheid die lijkt op de gewone werkelijkheid, maar die eigen regels volgt. Als een droom, een stunt, een spotprent, met groteske beelden. Gratis is dan weer 'Het Korg' van Flup Ju Bedrijf. Dit Zeeuwse gezelschap heeft inmiddels naam gemaakt met nu eens dynamische, dan weer poatische voor stellingen. 'Het Korg' is zo'n kleine intieme produktie, rond een afgesloten eivormige houtsculptuur. In die op zich zelf staande wereld heerst tussen liefde en haat, geweld en macht een absurde balans. De toevallige ontmoeting met Een Vrouw verstoort dat alles, tot aan de verrassende ontknoping. Poppenspel van topniveau In de beschutting van het theater spe len zich op vier achtereenvolgende avonden (23 t/m 26 september) nog een aantal prachtige voorstellingen van top-niveau af. Op zaterdag 23 september speelt Theater Poging 'Over and out', een prachtige voorstelling ontleend aan het bekende verhaal van James Thurber, 'The Secret Life of Walter Mitty'. Het verhaal daarvan is losgelaten, maar het uitgangspunt -de wegdromende anti held- is prachtig bewaard gebleven. In een reeks van beeldschone miniatuur tjes droomt een doorsnee kantoorklerk met twee linkerhanden weg naar een hete woestijn zodra hij een pakje Camel in handen heeft. Hoort hij vanuit de straat de sirene van een brandweerwa gen, dan is hij al gauw de held die de koningin uit een brandend paleis redt. Walters dromen zijn onverwoestbare allemans dromen, met liefde uitgebeeld. Op zondag 24 september een Neder landse première in het Arsenaaltheater in Vlissingen: de Spaanse groep Taun- Taun speelt 'Makinatu'. In 'bunraku- stijl' (naar Japans voorbeeld met brede uitgewerkte decors) wordt doorgefan taseerd op zo'n kinder-idee als 'het mannetje in de foto'. In 'Makinatu' zien we de binnenkant van een camera, en het drukke leven dat zich daar afspeelt om tafereeltjes uit het dagelijkse leven vast te leggen. Lichtvoetig-speels en doordrongen van een heerlijke zwarte humor. Op maandag 25 september is -weder om in het Vlissingse Arsenaaltheater- het woord, dat wil zeggen: het beeld en geluid aan het Nederlandse Ensem ble Contraint met 'Ik heb een tong'. Het is een beeldverhaal dat samen met de muziek, die de woorden ver vangt, verteld wordt. De composities zijn van de Zeeuw Dies Ie Due. Het verhaal gaat over een mevrouw, die moe van alle gelamenteer op een avond in haar bootje stapt en het meer opvaart. Daar beleeft ze een merkwaardige droom... Op dinsdag 26 september wordt het festival besloten met een voorstelling van één van die bijzondere solospe lers, misschien wel de bijzonderste: Fred Delfgaauw. Zijn voorstellingen zijn meestal gebaseerd op teksten uit het internationale toneelrepertoire. Zo is 'Vorst aan de grond' gebaseerd op 'King Lear'. Delfgaauw laat de nar, die in de trieste finale van een koning- zonder-zelfkritiek door Shakespeare terecht is weggeschreven, nog wat langer voortleven. Het wordt een spel vol humor en harde noten om te kra ken, vol vondsten en verleidingstrucs. 'Vorst aan de grond' is schitterend, een ware demonstratie van alles wat met poppenspel mogelijk is, een inte gere zoektocht naar de essentie van Liefde, een verslag van het ongelukki ge verloop van haar strijd tegen de eeuwige rivale Macht. En ondertussen speelt Delfgaauw ook nog eens met de verhouding tussen de poppenspeler en zijn poppen. Er worden dingen gezegd, die zullen verduidelijken waarom poppenspel juist voor volwas senen zo'n boeiend en waardevol medium is. 12 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 14