De drempel geslecht Het Vijfde Kamermuziekfestival "Zonder muziek is een volwaardig menswaardig bestaan nauwelijks denk baar". Met deze uitspraak opent het beleidsplan van de Stichting Kamermu ziek Zeeland. Carine Messer, een van de oprichters van de stichting, laat er geen twijfel over bestaan: muziek is haar leven en dat wil ze graag met anderen delen, liefst met iedereen. Ze is trots op het inmiddels vijfjarige bestaan van de stichting; het eerste lustrum. Het begon allemaal zo'n tien jaar terug: Carine Messer en Johan Jacobs ont moetten elkaar na afloop van concer ten, waarbij hun gesprekken vaak gin- Karin Kroese gen over het geringe aanbod in Zeeland op muziekgebied en dan met name op het gebied van de kamermuziek, leder vanuit hun eigen discipline - Carine is hoboïste en Johan vioolbouwer - bespraken ze de vele mogelijkheden voor een levendig kamermuziekklimaat in Zeeland. Mogelijkheden voor de klei ne, selecte groep, die niet meer over tuigd hoefde te worden, maar wel meer aanbod wenste. Mogelijkheden die ook de potentiële liefhebbers zouden moe ten bereiken die ze niet steeds tegen kwamen bij hun concertbezoek. Hoe de kennelijk hoge drempel van de klassie ke muziek te slechten en zo een nieuw publiek aan te boren? Bij het onderzoek naar de behoefte van enige activiteit wat betreft de kamer muziek, ontmoetten Carine en Johan vele bevestigende geluiden van musici en de vaste bezoekers. Potentiële lief hebbers bleken veelal tegengehouden te worden concerten te bezoeken door de sfeer die er in een concertzaal heerst: doodse stilte, af en toe onderbroken door een droog kuchje, intellectuele gesprekken in de pauze waarbij er voor al veel met namen wordt gestrooid en er interessante vergelijkingen worden gemaakt. Zo lijkt de concertwereld al gauw een onneembare, gesloten bas tion, waar je je als leek maar ver van moet houden. Alles ietwat gechar- cheerd natuurlijk. In het beleidsplan Stichting Kamermu ziek Zeeland staat het streven naar laagdrempelheid centraal: "Het karak- Kroonluchter in Nederlands Hervormde Kerk in Oud-Vossemeer. Foto: P Bosch. Zeeuws Tijdschrift 21

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 23