Ontspannen Zoltan Benyacs, alt-violist bij het Rap- haëlkwartet en solo-altist bij het Radio Kamerorkest, ziet er ook naar uit in sep tember voor de derde maal op te treden tijdens het Kamermuziek Festival. "We voelen ons thuis hier. De locaties zijn prachtig en hebben een mooie akoestiek. Het Zeeuwse publiek is ontspannen, geïnteresseerd. In Amsterdam bijvoor beeld komt men specifiek voor dat stuk, die bezetting. De toehoerders hebben meer ervaring door het grotere aanbod en zijn daardoor selectiever. Al is het wat sterk uitgedrukt, maar Zeeuwen zijn geen snobs. We zullen in Zeeland niet snel meemaken dat iemand uit het publiek, geheel kritisch onderbouwd, ons schrijft dat de pianist niet past bij ons ensemble. Wij vonden nu juist van wel...", zegt Zoltan Benyacs vrolijk. Het Raphael kwartet geeft - naast een concert in Noordgouwe en eventueel een openluchtconcert in Zierikzee - een workshop voor strijkkwartetten, welke toegankelijk is voor publiek. Zoltan Benyacs: "We merkten dat de belang stelling zo groot werd tijdens het festival, dat we besloten op een andere manier dieper in te gaan op de muziek. Zo'n workshop is daar een goede en leuke methode voor. Bovendien is het dè manier om musici te stimuleren". Voor het publiek een boeiende manier om een uitstekend inzicht te krijgen in de samen speltechnieken, de specifieke problemen en het plezier dat spelen in een klein ensemble met zich meebrengt. Zoltan Benyacs: "Een buitenstaander hoort 't toch beter vaak, is objectief. Wij hebben alle vier een jarenlange ervaring achter de rug als musicus van een kamermuziekensemble. En spelen in een ensemble met een kleine bezetting brengt toch specifieke problemen met zich mee. Wanneer je bijvoorbeeld als solist met een orkest speelt, moet je je zeker waarmaken, maar je hebt wel vrij heid. De dirigent geeft je die ruimte en dat is heerlijk. Wanneer je in een ensem ble speelt, kun je niet volstaan met het kennen van je eigen partijen; je moet de partijen van de anderen ook kennen, wil je als ensemble goed klinken. Je moet perfect uitgebalanceerd zijn, je aan elkaar aanpassen, op elkaar ingespeeld zijn, wil het lukken. In een klein ensem ble is iedereen even belangrijk. Daarom is een goede solist nog geen goed ensemblespeler. En elke bezetting (bla zers, pianisten, strijkers, of een combina tie van verschillende instrumenten) brengt zijn eigen problemen met zich mee. Ja, dat maakt het zo leuk, zo span nend, een uitdaging". Raphaël kwartet 24 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 26