De Tjechische film in de schijnwerpers Zevende Filmfestival Zeeland Korte film op 'prime time' Tsjechië Realistisch én poëtisch Het zevende Filmfestival Zeeland kent in grote lijnen dezelfde opbouw van eerdere festivals. Bijna traditioneel staat daarin de avant-première centraal, met zo mogelijk een talkshow met regisseur of acteur(s) uit een van de avant-premières. Het voor recht om een film te kunnen zien die nog niet in Nederlandse roulatie is, blijkt een aantrekkelijk lokkertje voor het publiek. Andere min of meer vaste ingrediënten zijn de korte film en het jonge talent. De aandacht voor de cinematografische ont wikkelingen in een bepaald land richt zich dit jaar op Tsjechië, een land met een indertijd sterke culturele traditie waar na 'de omwenteling' weer ruimte is voor nieuwe ontwikkelingen. Tijdens het zevende Filmfestival Zeeland zal tenmin ste één Tsjechische film in Nederlandse première gaan. Avant-premières brengen met zich mee, dat de programmering lange tijd onzeker is. Roulatie binnen Nederland kan soms lange tijd onzeker blijven, release-data van films worden laat vastgesteld, pro- duktieprocessen van na de opnames (ondertiteling bijvoorbeeld) kunnen on verwacht vertraagd raken. Tot enkele weken van te voren valt niet met zeker heid te zeggen welke films zullen worden vertoond en wie de gasten kunnen zijn. De korte film -een selectie uit het interna tionale aanbod van de Middelburgse film makers Paul en Menno de Nooijer- is een onderdeel van het programma, dat de festivalorganisatie in de komende jaren graag wat verder wil uitbreiden. In omvang wellicht, en zeker in plaats op de agenda. Ook letterlijk: de vertoning van alle korte films in één blok (elke korte film wordt ook minstens eenmaal vóór een hoofdfilm vertoond) is verplaatst van een verloren middag naar 'prime time' op vrij dagavond, 6 oktober om 20u00. De organisatie van een animatie-works hop met Paul en Menno de Nooijer voor studenten van film- en kunstacademies Willem Nijssen en andere belangstellenden heeft mede de bedoeling het accent op de korte film te onderstrepen en te ondersteunen. Tijdens het zevende Filmfestival Zeeland zal Krava (De Koe), de voorlaatste film (uit 1993) van Karei Kachyna in Neder landse première gaan. Met een produktie van ruim zeventig titels mag de inmiddels 71 -jarige Karei Kachyna rustig een grand- old-man genoemd worden. Hij studeerde in 1950 af aan de filmacademie van Praag. In de jaren vijftig -die ook voor toenmalig Tsjecho-Slowakije een opbouw- periode waren- werkte hij in overheids dienst, onder andere bij de filmafdeling van het leger. Propagandisme en optimis me waren toen bij menigeen nog onont warbaar met elkaar vermengd. In de jaren zestig leidde de ontmoeting met schrijver-scenarist Jan Prochazka tot een ander type film. Achter schitterende natuuropnamen, indringende beelden van soms verstoord landschap en achter Priscilla Queen of the desert. Avant-première (1994). de vaak onstuimige lijnen in de levens van jonge mensen, gaat een zware symboliek schuil. Vitaliteit versus macht, daarmee zou zijn filmwerk getypeerd kunnen wor den. De gewone man met zijn eenvoudi ge maar herkenbaar menselijke idealen, delft al te vaak het onderspit. Het zal met zulke thema's niet verbazen dat Kachyna na de Russische inval van 1968 bij de filmacademie, waar hij inmid dels werkte, ontslagen werd en dat een aantal van zijn films verboden werd. Toch werkte hij, uiteraard onder moeilijker omstandigheden, gewoon door. Na de Fluwelen Revolutie kwamen zijn verbo den films alsnog in roulatie en werd hij weer aangesteld aan de filmacademie. Zijn jongste films worden vaak mede door televisiestations gefinancierd en krijgen via dat medium een brede verspreiding in Tsjechië. 'De Koe' vertelt het verhaal van de jonge en zonderlinge Adam, die begin deze eeuw opgroeit in een klein dorp. Hij is de zoon van een ongetrouwde vrouw van 'twijfelachtige reputatie'. Zo jong als hij is, vecht hij al zijn hele leven tegen zijn tragi sche lot. Zijn koe is zijn belangrijkste bezit, verder is hij straatarm. Maar met een koe kun je overleven. 30 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 32