Oud en nieuw Een zorgeloze zomer Pulp Fiction. Avant-première (1994). Hij ontmoet een meisje, dat al evenmin een brandschoon verleden heeft, en krijgt force majeur een relatie met haar. Een relatie die langzaam uitgroeit tot liefde. Vanaf dat moment gaat de film eerder over de betekenis van het menselijk bestaan en over de afhankelijkheid van de natuur en van de liefde. Uit het ver haal spreekt een sterke wilskracht om ook wanneer dat schijnbaar zinloos is, te léven. En daarmee is Krava tegelijkertijd realistisch én poëtisch. De overige films uit dit Tsjechië-onderdeel zijn 'oud' en nieuw. Hoewel oud niet altijd zo oud is als de kalender beweert, veel films van na 1968 zijn pas rond 1990 in de openbaarheid gekomen, is voor de oudere films gekozen omdat die hun waarde voor de huidige Tsjechische cine ma nog steeds hebben behouden. Getoond worden 'Madeliefjes' (Sed- mikrasky) uit 1966 en 'De Grap' (Zert) uit 1968. Laatstgenoemde film onder regie van Jaromil Jires is gemaakt naar het gelijkna mige boek van Milan Kundera. Het nog altijd actuele thema draait om het verge ten van het verleden met al het toen aan gedane onrecht. 'Madeliefjes' is gemaakt door Vera Chyti- lova, een belangrijk cineaste die net als vele collega's, na 1968 veel tegenwerking ondervond van de autoriteiten. De film gaat over twee meisjes die uit pure verve ling besluiten voortaan hun leven te vul len met onrust zaaien, ruzie maken, ste len en liegen. In een aaneenschakeling van komische scènes en verwikkelingen zetten de twee Marietjes hun voorne mens in daden om. Het is in zijn behan deling van het onderwerp een absurdisti sche non-conformistische film, in wezen een aanklacht tegen de onverschilligheid van de wereld. Recent (uit 1994) is 'Ride' (Jizda), van Jan Svérak, een van de meest getalenteerde jonge Tsjechische filmmakers. Svérak werd geboren in 1965 en was al op jonge leeftijd documentairemaker. In 1988 won hij een Oscar voor zijn documentaire 'Ropaci'. Met zijn volgende film, 'Obecna skola' sleepte hij een Oscarnominatie in de wacht. 'Ride' heeft alles van een road-movie, gaat over twee jongens, een meisje, een cabriolet en zomerspelletjes. Met een oude, waarschijnlijk ooit gestolen wagen trekken twee jongens rond. Ze hebben geen papieren en evenmin een rijbewijs, maar laten zich door niets tegenhouden. Getweeën gaan ze naar het zuiden, ver mijden de grote wegen omdat ze liever geen politie tegenkomen en pikken ergens een verdrietig maar aantrekkelijk meisje op. Ze beleven wat avonturen en genieten met volle teugen van de zomer en de erotische prikkeling van eikaars aanwezigheid. Maar het zorgeloze kan niet eeuwig duren... In de planning is opgenomen, dat één van de makers van de Tsjechische films tij dens het festival aanwezig zal zijn om in een talkshow dieper in te gaan op zijn werk of haar werk en op de ontwikkeling die de Tsjechische cinema op dit moment doormaakt. Zeeuws Tijdschrift 31

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 33