Vanwege de oorlog en het gebrek aan werktuigen en bouwmaterialen, konden in het in september 1942 drooggevallen gebied, pas vanaf 1947 bedrijven in pacht worden uitgegeven. Vanaf 1950 stond per jaar de inschrijving voor een beperkt aantal bedrijven voor iedereen open. Vrijwel even groot als de groep 'model- boeren' van het oude land was de groep van pachters, afkomstig uit de overstro mingsgebieden in Zeeland. In 1949 wer den de eerste bedrijven toegewezen aan boeren uit het door de inundatie in de oorlog getroffen Walcheren. Later volg den anderen uit de door de water snoodramp van '53 getroffen gebieden. Vele van de Zeeuwse pachters vestigden zich zodoende in de Noordoostpolder, zonder als 'modelboer' te zijn geselek- teerd. Onderzoeker Wolffram heeft bekeken, hoe de discussie over de selektie van pachters voor het nieuwe land verliep, de faktoren die het toelatingsbeleid bepaalden en hoe de selektieprocedure vorm kreeg. Vervolgens onderzocht hij, welke rol de Zeeuwse pachters speelden op verschillende niveaus van de samen leving in de Noordoostpolder. Belangrijke verschillen konden worden vastgesteld tussen de pioniers en polder werkers enerzijds en de Walcherse her- verkavelingsboeren en watersnoodboe- ren anderzijds. De Zeeuwse pioniers en polderwerkers waren vrij jong, goed opgeleid en overwegend boerenzoons, afkomstig van vrij grote bedrijven. Zij werden aangevuld met een kleine groep Gedeelte van kaart Campen en Soelekerke Zeeuws Tijdschrift 33

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 35