Culturele Berichten Janet van der Linde XARXA TEATRE Spectaculaire opening Zeeland Nazomer Festivals Op vrijdag 1 september a.s. worden de Zeeland Nazomer Festivals geopend met een groots spektakel van het uit Spanje afkomstige Xarxa Teatre. In het dok van de scheepswerf van de Koninklijke Schelde in Vlissingen speelt het Xarxa Teatre tegen het vallen van de avond de voorstelling 'Veles e Vents' (Zeil en Wind), een Nederlandse première. 'Veles e Vents' is gebaseerd op een gedicht van Ausius March. Deze Spaan se schrijver uit de vijftiende eeuw voor spelde een zee vol vuur, waar al het leven uit zou verdwijnen. De wind is het centrale personage van het gedicht. Dit alles inspireerde XARXA TEATRE om een spektakel te creëren over een idyllische zee en een andere zee, een apocalypti sche. De zee als bron van leven, als transportmiddel, als verbindingsmiddel tussen verschillende culturen. Maar ook een zee waarin kernproeven worden uit gevoerd, afval wordt gedumpt en olie van gestrande of aangevaren tankers stroomt. Deze voorstelling stelt de huidige vernie tiging van het leven in de zee aan de orde. Het eindigt met een open vraag: zijn we nog in staat om de vervuiling van de zee stop te zetten voor het te laat is? 'Veles e Vents' is opgebouwd volgens de rijke traditie van het Spaanse straat theater. Op het reuzepodium is een gigantische boot te zien, in het begin een rustig zeilschip, later een gevaarlijke vernietigende olietanker. Tussen en rond het publiek allerlei zeemonsters. Het fas cinerende spektakel is vol van kleurrijke licht- en vuureffecten. Bezoekers wordt dan ook aangeraden in hun kleding hiermee rekening te houden. vrijdag 1 september, aanvang 21.30 uur Helicopterplein terrein KMS Vlissingen, ingang Commandoweg toegang gratis Xarxa teatre. 'Veles e Vents'. Zeeuws Tijdschrift 3 5

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 37