Z'eeufche MoiTelman,toe-ghe-eygiient3 den Eerfamen3Conft-rïjcken PIETER van MELDER T. Zeeuwse Nachtegalen speurtocht naar zingende Zeeuwen 'Zeeuwse Nachtegalen' was een spot tende uitdrukking voor kikkers. Het pleit dan ook voor het gevoel voor humor van de Zeeuwse dichters uit de 17e eeuw dat ze hun meest prestigieu ze dichtbundel 'Zeeusche Nachtegael' noemden. Ze konden zich deze zelf spot veroorloven: dat Zeeuwen niet zouden kunnen zingen, wordt door de feiten meer dan gelogenstraft. Op zaterdag 30 september zal tijdens een voordracht door Louis Peter Grijp en Suze van Grootel, beiden lid van Camerata Trajectina, in de Kapel van Sint Maarten te Hoogelande worden gezocht naar de zangcultuur van Zee land in de 17e eeuw. De eerder genoemde 'Zeeusche Nach tegael' (1623) was een prestigeproject waarmee men de Hollandse kunst broeders wilde laten zien dat er ook in Zeeland op niveau gedicht en gezon gen werd. Mogelijk zijn de Zeeuwen op dit idee gekomen door de 'Friesche Lust-Hof' (1621) van J.J. Sarter. Ook het gewestelijk chauvinisme blijkt namelijk aan literaire modes onderhe vig te zijn geweest. Wereldberoemd werd de 'Nederlandse Gedenck-clanck' van de Veerse rederij ker Adriaen Valerius. Na het verschij nen in 1626 was dit werk snel verge ten, maar werd beroemd door de belangstelling van 19e eeuwse Duit sers. Andere voorbeelden zijn Pieter Lena- ertsz, zichzelf noemende Van der Goes. Zijn 'Druyventros der Amoureus- heyt' (1602) markeert een zangtraditie in Goes, die nog lang zou bloeien. Ook het 'Walchers Liedeboeck' (1611) van de doopsgezinde gebroeders Schabael- je getuigt van een vroege Zeeuwse zangcultuur. Verrassend is dat ook Jacob Cats auteur is van tientallen liederen betreffende de liefde, soms spottend, meestal moraliserend. Tot deze laatste categorie behoren de 'Klagende Maag den' (1634), waarin Cats op toen hypermoderne Franse wijzen verhaalt welke rampen een meisje boven het hoofd hangen dat zich haar maagde- lijkheid heeft laten ontslippen. De bloeiende Zeeuwse zangcultuur van weleer wordt tijdens deze middag ook tot uitvoering gebracht door sopraan Suze van Grootel met luitbe geleiding van Louis Peter Grijp. zaterdag 30 september, 14.00-16.00 uur Kapel van Sint Maarten te Hoogelande toegang ƒ15,- informatie: stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon (01188)1507 36 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 38