Berichten van de zelfkant Ooit even controversieel, maar van een totaal andere orde is de avond met Her- bert Huncke, de 'pionier' van de Beat Generation uit de jaren vijftig. Zijn levens stijl, zijn absoluut onthechting van de gangbare maatschappelijke idealen, zijn markante persoonlijkheid waren onder werp van het werk van Jack Kerouac, Wil liam Burroughs, Alan Ginsburg en andere grote namen uit de tijd van de beatniks. Tenminste acht jaar bracht hij door in gevangenissen op beschuldiging van dief stal en druggebruik. Een groot deel van zijn leven daarna heeft bestaan uit het cle an worden en clean blijven. Tot zover misschien een leven zoals dui zenden dat hebben of hadden. Bijzonder is, dat Herbert Huncke niet alleen figureert in de boeken van anderen, maar dat hij ook zelf verslag heeft gedaan van zijn ervaringen, belevenissen, gedachten. In een heel eigen stijl -korte zinnen, kreten bijna, in een wel zeer direct taalgebruik- vertelt hij over zijn leven als junk, homo- prostituée, dichter, avonturier. De titel van één van zijn twee 'hoofdwerken' verraadt daarbij zijn eigen kijk op zo'n turbulent leven: 'Guilty of everything'. Deze avond (15 september) is juist niet bedoeld om een 'Back to the sixties' gevoel te voeden. Er ligt een direct ver band met de thema-middag op zaterdag 9 september over de 'Generatie Nix en lite ratuur'. Een middag rond Ronald Giphart en Diana Ozon, volledig door middelbare scholieren zélf voorbereid. De neiging op zoek te gaan naar de zelfkant blijkt niet alleen van toén, maar is zeker ook van nü. Berichten uit die zelfkant zijn daarom zeker zo zinvol dan berichten uit de regio. Herbert Huncke -inmiddels 80 jaar oud maar uiterst vitaal- leest voor uit eigen werk. Het meest waarschijnlijk uit zijn Nicolaas Pieneman. De onderwerping van Diponegoro aan Luitenant-Oeneraal Hendrik Merkus baron de Kock op 28 maart 1830. Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 9