:h,accordin< of his ow. Een halve eeuw van uitdagingen De VN werd door zijn Handvest gehou den aandacht te besteden aan funda mentele oorzaken van oorlog en andere menselijke ellende. Daarom moest de organisatie internationale samenwerking bevorderen om een hogere levensstan daard te bereiken, internationale econo mische, sociale en gezondheidsproble men op te lossen en de erkenning en handhaving van mensenrechten te be pleiten. Regeringen beloven plechtig samen te werken. Dat doen zij in de ver onderstelling dat zij voorwaarden voor stabiliteit en welzijn moeten scheppen om vrede te kunnen bereiken. Er is nog nooit in de geschiedenis zo'n grote schaal van internationale samenwerking nagestreefd of gerealiseerd. Die zinsnede "bepleiten van de erken ning en handhaving van mensenrech ten" heeft een speciale betekenis. Ze impliceerde een revolutionaire doctrine - in nog grotere mate revolutionair dan vreedzame internationale betrekkingen - in een wereld waarin mensen routine matig uit hun huizen worden gesleurd, in de gevangenis worden gegooid, mis handeld worden door de politie, uitge sloten worden van het laten horen van hun stem in regering en samenleving, te kampen hebben met voedselgebrek door kortzichtig beleid, waarin mensen de toegang wordt ontzegd tot onderwijs en waarin zij in het algemeen veroor deeld worden tot een miserabel bestaan. Zulke praktijken zijn niet beperkt tot wrede regimes. Zelfs keurig democrati sche landen hebben problemen met ras sendiscriminatie, of primitief gedrag door politie-beambten en politieke lei ders. Het bereiken van een hoog niveau in het handhaven van mensenrechten, staat gelijk aan het doorvoeren van een succesvolle revolutie. Daar komt nog bij dat de VN vanaf het begin gevoelig was voor de koloniale situatie. Een dynamische kijk op kolo niën vormde een hoeksteen van de organisatie. De organisatie werd het wereldforum voor dekolonisatie. Een internationaal bestuursapparaat werd opgezet. Het had een actief karak ter en het hoofd ervan in de Verenigde Naties, de Secretaris-Generaal, en de belangrijkste ambtenaren van andere organisaties, hebben hun plaats naast die van de senior vertegenwoordigers van regeringen. Ook dit hield een dyna mischer benadering in dan wat dan ook uit het verleden. Op vage manier was de nieuwe organi satie verantwoording schuldig aan alle volkeren. Deze nieuwe notie was nau welijks ontwikkeld, maar de preambule tot het Handvest van de VN spreekt wel van de volkeren en maakt ook zelfbe schikkingsrecht tot grondslag voor samenwerking. Vijftig jaar Verenigde Naties hebben iedere te verwachten uitdaging omvat en nog veel meer. Enkele illustraties: De Koude Oorlog. Deze belemmerde iedere samenwerking. De Koude Oorlog stelde het hele idee van internationale organi satie ter discussie, in het bijzonder het idee van instituties met universeel lid- Op 6 /anuari 1941, elf maanden voordat Amerika aan de oorlog zou gaan deelnemen, hield de Amerikaan se president Franklin D. Roosevelt een rede voor het congres. Daarin zette hij zijn idealen voor een vrije wereld uiteen, gesymboliseerd door vier vrijheden: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrij waring van gebrek en vrijwaring van vrees. Deze "Four Freedoms" vormden de leidraad van Roosevelts inspanningen om de Verenigde Naties te organiseren. De Amerikaanse kunstenaar Norman Rockwell maak te er vier illustraties bij, waarvan er hier twee zijn afgebeeld: Freedom of Worship en Freedom from Want. Zeeuws Tijdschrift 17

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 19