Norman Rockwell. Freedom from Want. maatschap. Militaire bondgenootschap pen buiten de VN namen snel in aantal toe. Toch blokkeerde de Koude Oorlog niet alle creativiteit. Een hele reeks van internationale organisaties voor econo mische en sociale samenwerking werd geschapen en aan het werk gezet. Een nieuwe nadruk op economische ontwik keling kwam op. De regels van de Alge mene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel werden opgesteld en uitgebreid zodat internationale handel bloeide. De Wereldbank groeide snel, evenals de ontwikkelingsleningen en de technische hulp aan de Derde Wereld die deze bank verstrekte. De Secretaris-Generaal werd een persoon van belang in de internatio nale politiek. Non-gouvernementele organisaties met grensoverschrijdend bereik kregen vorm rond enkele van de nieuwe programma's. De VN werd tweemaal geconfronteerd met grote uitdagingen voor een vreed zame wereld, namelijk in Korea en Irak. In de Cubaanse rakettencrisis vervulde de VN een nuttige rol. De VN ging nog verder en zette een nieuw instrument voor vredeshandhaving op en ontwik kelde dit tot een geraffineerd niveau, namelijk het gebruik van militaire mid delen op niet-gewelddadige wijze als bijdrage aan een vreedzame regeling van geschillen. Het antwoord van de VN op het kolo nialisme in verval en het toetreden van een groot aantal nieuwe staten tot de organisatie, waren tekenen dat een symbolische wereldgemeenschap werd aanvaard. De VN heeft geleidelijk aan en met suc ces de uitbreiding van internationale wetgeving bevorderd. Nieuwe of uitge breide wetgeving bestrijkt nu bijvoor beeld de zee en het gebruik ervan, bescherming van vluchtelingen, het tes ten en de verspreiding van nucleaire wapens, het gebruik van de ruimte, de rechten van mensen, de meer specifieke rechten van kinderen en vrouwen en een lange lijst van andere onderwerpen. De VN hebben een reeks van conferen ties georganiseerd die in brede kring aandacht trokken en die betrekking hadden op de bevordering van het opzetten en gebruiken van programma's voor internationale samenwerking. Deze programma's omvatten onderwerpen als de status van vrouwen, de beheersing van de bevolkingsgroei, de bescherming van het milieu, ontwikkeling van Afrika en mensenrechten in het algemeen. Deze conferenties stimuleerden even eens non-gouvernementele organisaties, die gespecialiseerde talenten van hun leden tot gelding brachten. Vergeleken met de situatie in het verle den is dit alles indrukwekkend. Maar delen van de antwoorden op uitdagin gen hebben een diepgaande betekenis. Zij hebben betrekking op kwesties die de hele aard van regering en maat schappij kunnen veranderen. In deze context gaat het om de volgende onder werpen: mensenrechten in het alge meen en de status van vrouwen in het bijzonder, economische en sociale ont wikkeling als steeds terugkerend onder werp op de internationale politieke agenda, de uitbreiding van een liberaal internationaal handelsregime en het scheppen van verwachtingen onder eli tes in de hele wereld omtrent internatio nale consultaties voorafgaand aan het handelen van regeringen. Niet alle rege ringen stellen dit op prijs, maar ze kun nen er niets aan doen. Naarmate de VN antwoordde op uitdagingen, tra den non-gouvernementele organisaties 18 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 20