Een droom van 1 wereld. 50 Jaar Verenigde Naties Uitdagingen J.N.M. Richelle De titel van de tentoonstelling is "50 Jaar Verenigde Naties: Een droom van 1 wereld". Begin jaren negentig leek de droom van die ene wereld zeer nabij. Er was sprake van hernieuwd optimisme over de toekomstige rol van de Verenig de Naties. Het zogenaamde "vredesdivi- dend" leek de VN nieuwe mogelijkhe den en kansen te bieden. De Secretaris- Generaal van de Verenigde Naties, Bou- tros-Gali, speelde op dit optimisme in met zijn "Agenda voor Vrede". Het aan tal activiteiten van de Verenigde Naties nam sterk toe, met name op het gebied van vredesoperaties. Niet alleen groeide het aantal vredesoperaties, ook het man daat van de operaties werd sterk uitge breid. Dat het overigens moeilijk blijft de juiste invulling te geven aan vorm en inhoud van zo'n mandaat, daarvan ge tuigen de ontwikkelingen in Bosnië. Ook de problematiek van de vluchtelingen, ontheemden en humanitaire hulpverle ning zijn een steeds belangrijkere rol gaan spelen. De taak bleek voor de VN veel moeilijker dan verwacht. Onder invloed hiervan groeide het besef dat de VN-vredesoperaties niet in hun isolement kunnen worden gezien. Steeds duidelijker werd dat vredesope raties, humanitaire activiteiten, men senrechten en ontwikkelingsvraagstuk ken in hun samenhang bezien moeten worden. De ontwikkelingslanden bena drukken, mijns inziens terecht, dat de toegenomen activiteiten op het gebied van vrede en veiligheid niet mogen lei den tot verminderde aandacht voor het ontwikkelingsvraagstuk. Volgens mij is hier echter geen sprake van een tegen stelling. Zoals ook de Secretaris-Gene raal benadrukt in zijn "Agenda voor Ontwikkeling" is er een duidelijke sa menhang tussen vrede en veiligheid en het ontwikkelingsvraagstuk. In de "Agenda voor Ontwikkeling" plaatst Boutros-Gali het ontwikkelingsvraag stuk in deze brede context. Hij besteedt uitvoerig aandacht aan de relatie tus sen ontwikkeling, vredeshandhaving, economische groei, duurzaam gebruik van het milieu, sociale integratie, de- Directeur Generaal Internationale Samenwerking Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. J.N.M. Richelle. Foto: Anda van Riet 20 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 22