mocratie en goed bestuur. De "Agenda voor Ontwikkeling" kan in feite gezien worden als een aanvulling op de reeds bestaande "Agenda voor Vrede". Samen vormen zij een stap in de rich ting van een geïntegreerde aanpak van mondiale vraagstukken in de komende decennia. De vraag blijft natuurlijk of de Verenig de Naties door het grote beroep dat de lidstaten op haar doen nog wel voor haar taak berekend is? Wanneer we kij ken naar de uitgangspunten, zoals die in het Handvest zijn neergelegd, dan blijken deze nog altijd actueel te zijn. De slotdocumenten van de reeks VN-con- ferenties (Rio-, Mensenrechten, Bevol kingsconferentie), die sinds het begin van de jaren negentig zijn georgani seerd, bevestigen dit beeld. In deze documenten worden de universele en fundamentele normen en waarden uit het Handvest bevestigd. Zo ook in het slotdocument van de Sociale Top, waar in ik zelf heb mogen participeren. Mijn ervaringen met het zoeken naar nieuwe termen voor het formuleren van de uit dagingen voor de VN in de komende jaren is, dat al dergelijke discussies voor al hebben aangetoond dat zulke nieuwe woorden niet nodig zijn. De in 1945 gekozen bewoording voor het Charter van de VN heeft iets geniaals, iets van tijdloosheid. Waar het op aankomt, is de implementatie. Lidstaten doen evenwel een steeds gro ter beroep op de Verenigde Naties. In de praktijk moet helaas worden geconsta teerd dat voor de uitvoering van de toe genomen taken de VN onvoldoende is toegerust. Om de Verenigde Naties te equiperen voor de eisen die aan haar worden gesteld, zouden de lidstaten bereid moeten zijn hieraan een actieve bijdrage te leveren. Zij zijn immers de "eigenaren" van de organisatie en zou den aan deze verantwoordelijkheid, middels hervorming en vooral verbete ring van de financiële positie van de VN, vorm moeten geven. Deze taak is een grote uitdaging voor zowel de lidstaten als de organisatie in de komende jaren. Nederland speelt in dit debat een sub stantiële rol. Nederland en de VN Dit brengt mij op het laatste punt waar op ik in wil gaan. Nederland en de Ver enigde Naties. Dat er in Nederland veel belangstelling bestaat voor de activiteiten en het werk van de Verenigde Naties, is evident. U als Nationaal Comité 50 Jaar Verenigde Naties bent hiervan een voorbeeld. Het Comité is voortgekomen uit een initia tief van een groep mensen, die vonden dat de herdenking van een halve eeuw VN in Nederland niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Deze tentoonstelling, die in samenwerking met het Roosevelt Study Center is opgezet, is het directe resultaat van deze visie. Ook op andere terreinen blijkt de actieve Nederlandse betrokken heid bij de Verenigde Naties. Zo levert Nederland een omvangrijke bijdrage aan VN-vredesoperaties. Verder kan Den Haag met de aanwezigheid van het Internationaal Gerechtshof en het Joegoslavië-Tribunaal gezien worden als de juridische hoofdstad van de VN. Ten slotte is Nederland een gulle gever aan de fondsen van de VN en de Gespeciali seerde Organisaties. Met name dit laat ste punt blijft, naar mijn mening, wel eens onderbelicht. Nederland is, om maar een voorbeeld te noemen, met een bedrag van 64 miljoen gulden veruit de grootste donor van de FAO. Ook wat Jonkheer H.F.L.K. van Vredenburch, werkzaam op de Nederlandse ambassade in Washington en lid van de Nederlandse delegatie spreekt in een commissie (15 juni 7945). Foto: UN Photo Library. Zeeuws Tijdschrift 21

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 23