Prof.dr. P. Kooijmans werd in februari 1984 gekozen tot voorzitter van de Mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties. Foto: UN Photo Library. betreft UNICEF en UNDP eindigt ons land in de top 5. Bij UNICEF was Neder land in f994 met een bedrag van 53 miljoen gulden de vierde grootste donor, bij UNDP kwam Nederland, met een bedrag van in totaal 93 miljoen gulden, op de derde plaats. Uit dit alles blijkt het belang dat Neder land hecht aan multilaterale samenwer king in VN-verband. Ik kan u verzekeren dat Nederland ook in de toekomst haar bijdrage zal blijven leveren aan de ver wezenlijking van de idealen waarvoor de VN in 1945 in het leven is geroepen. U gelieve derhalve deze uitspraak niet te zien als een gelegenheidsverhaal. Want daarvoor is de VN te belangrijk. Dat betekent niet dat de Nederlandse rege ring geen zorgen zou hebben over de effectiviteit en efficiency van de VN. Op het hoog-bureaucratisch gehalte van de organisatie kan zeker worden afgedon gen. Maar in de basis dringt zich hier hetzelfde gevoel op dat Churchill moet 22 Zeeuws Tijdschrift hebben gehad toen hij kort na de Twee de Wereldoorlog door de Britse kiezers werd "beloond" met een verkiezingsne derlaag. Hij uitte zijn droefenis met de woorden: "Democracy is the most rot ten thing in the world, but give me something better instead!" Mutatis mutandis kan men ook over de VN zeggen: misschien kan en moet het allemaal effectiever en efficiënter, maar voorlopig hebben wij niets beters be dacht. Aan dat betere moet gewerkt worden. Door alle lidstaten, maar ook door alle deelnemers aan de civil socie ty. Hoewel het tegendeel in de media regelmatig wordt beweerd, is de VN na 50 jaar nog springlevend. Datzelfde geldt voor de droom van 1 wereld.

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 24