Mondriaantallen Het publiek van de Mondriaantentoonstellingen in Zeeland Dick van der Wouw en Wim Hofman Herdenkingen lukken de ene maal beter dan de andere. 1994 was het Mondri- aanjaar. Men vierde dat Piet Mondriaan een eeuw daarvoor geboren was. Ook in Zeeland maakte men zich op om hem te herdenken. Niet dat de beroemde kunstenaar in Zeeland geboren of gestorven was: de herinnering aan zijn verblijf in Domburg werd aangegrepen om een en ander te organiseren. Niet dat zijn werk vergeten of geheel onbe kend zou zijn: vooral zijn latere abstrac te werken zijn gepopulariseerd en ver- commercialiseerd. Zijn lijnen en kleuren kon je al terugvinden op stoelen en ban ken, koekblikken, zwempakken, strop dassen, fijnschrijvers. Er zijn Mondriaan- kalenders, Mondriaanjasjes, Mondri- aansnoepjes, Mondriaankaarten, Mon- driaanstekers. Wellicht had het juist zin om het echte werk eens te laten zien en te proberen de sfeer en de ideeënwereld te schetsen waarin zijn werk tot stand kwam. In Zeeland werden wat zaken ontwikkeld, er werden publikaties en tentoonstellingen voorbereid, er werd geld van de provinciale begroting gere serveerd en er werd een stichting opge richt die de zaken koordineerde. In Domburg kwam een tentoonstellings gebouwtje tot stand, een poging om het expositiepaviljoen van Toorop cum suis uit 1912 na te bootsen, het Marie Tak van Poortvlietmuseum waar de tentoon stelling uit dat jaar werd gerecapitu leerd. De Sector Cultuur van VMC-Zee- land kwam met enkele educatieve pro- jekten, in Westkapelle was er een foto tentoonstelling over Mondriaan en tijd genoten, er kwam een Mondriaanfiets- route, een Mondriaanwandeling door Domburg, er waren een aantal publika ties en het Zeeuws Museum organiseer de een thematentoonstelling van werk van kunstenaars die in het begin van deze eeuw in Zeeland werkten en wist zelfs opeens een kleine Mondriaan aan te kopen. Deze inspanning op het gebied van de kunsthistorie waren geen doel op zich, maar men zag er van overheidswege ook een mogelijkheid in om Zeeland te promoten en om toeristen te trekken. Om meer inzicht te krijgen in de reacties van het publiek op de manifestatie heeft het provinciaal bestuur onderzoek laten doen. In Zeeland worden zelden publiekonder- zoeken gedaan en zeker niet bij ten toonstellingen. Organisatoren van ten toonstellingen vinden dat om verschil lende redenen niet erg urgent. Zo gaf Ter Braak, directeur van de Stichting Beeldende Kunst in Middelburg en als dusdanig verantwoordelijk voor het ten toonstellingsprogramma in de Vleeshal, onlangs tijdens een diskussiemiddag in Vlissingen geruststellend te kennen dat hij publieksonderzoeken onnodig vindt: hij weet bij voorbaat al hoe het publiek reageert. Uit het onderzoek "Zeeland Mondriaan 1994" dat gebaseerd is op steekproeven bij twee tentoonstellingen komen toch wel een paar zaken naar voren die bij voorbeeld van belang kunnen zijn bij de diskussie of men in de toekomst nog moet streven naar soortgelijke manifes taties of niet. Museumbezoek Museumbezoek in Nederland is de afge lopen jaren flink gestegen, de opkomst van de ultramoderne media ten spijt. Deze forse groei in bezoekersaantallen zien we echter niet terug in Zeeland als we kijken naar de ontwikkeling in de bezoekersaantallen bij het Zeeuws Museum. Er blijken daar door de jaren heen nogal wat fluctuaties in de bezoe kersaantallen te zitten (afbeelding 1), maar de algemene trend sinds 1979 laat slechts een zeer geringe stijging zien. Sinds 1989 is het zelfs steeds minder geworden met de bezoekersaantallen van het Zeeuws Museum. In 1993 zijn de bezoekersaantallen gezakt tot minder dan 34.000. In 1994 wordt deze dalen de lijn duidelijk doorbroken. Voor het eerst worden dan weer meer bezoekers binnen de poorten gehaald dan het jaar ervoor. De aktiviteiten in het kader van het Mondriaanjaar 1994 zijn zonder twijfel hiervan de oorzaak. Dit betekent dat er sinds het succes van de 'Suske en Wiske' tentoonstelling weer een evene ment is geweest met een zodanig omvangrijke betekenis dat het de bezoekerscijfers een opwaartse push geeft. Afbeelding 7: Ontwikkeling in bezoekersaantallen sinds 1979 (geïndexeerd). Bronnen: CBS, Provincie Zeeland. Zeeuws Tijdschrift 27

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 29