Architect Jan Peter van Baurscheit de Jonge 1699-1768 Janet van der Linde Op 24 november werd in de Zeeuwse Bibliotheek de tentoonstelling Jan Peter van Baurscheit de Jonge, 1699-1768 geopend. Jan Peter van Baurscheit de Jonge wordt wel als de meest produktieve 18e-eeuwse architect beschouwd die in Zeeland en Vlaanderen werkzaam was. Een tentoonstel ling over zijn oeuvre werd samengesteld naar aanleiding van het 250-jarig bestaan van het stadhuis van de Vlaamse stad Lier en is nu in de Zeeuwse Bibliotheek te bekijken tot en met 6 januari. De tentoonstelling omvat foto's van de door hem ontworpen gebouwen en een aantal nooit eerder getoonde originele tekeningen. Hierdoor wordt een goed beeld gegeven van de evolutie van zijn architectuur van omstreeks 1730 tot kort voor zijn dood in 1768. Tevens zijn documenten en tekeningen te zien van vóór 1730 welke de samenwerking met zijn vader Jan Peter van Baurscheit de Oude (beeldhouwer en architect) illus treren. Tot de vroegste werken van J.P. van Baurscheit de Jonge behoren enkele patriciërshuizen en buitenplaatsen, die omstreeks 1730 op Walcheren werden gebouwd. Nog zichtbare voorbeelden hiervan zijn de Koepoort in Middelburg, Der Boede in Koudekerke en de gevel van het Beeldenhuis aan de Hendrik straat in Vlissingen. Verdwenen zijn helaas het Huis van den Brande (voor malige Provinciale Bibliotheek van Zee land) aan de Lange Delft in Middelburg - verwoest bij het bombardement in 1940 - en het in 1985 gesloopte Van Dishoeckhuis in Vlissingen. In Domburg verdween al in de vorige eeuw het bui tenhuis Sint-Jan-ten-Heere. Ook in Den Haag is Van Baurscheit actief geweest. Hij werkte mee aan de voorgevel van het Huis Huguetan aan de Lange Voor hout, waar tot voor enkele jaren de Koninklijke Biblioteek was gevestigd. 36 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 38