Een eindeloos verlangen naar zuiverheid. De Madonna's van Jan Heyse (J882-1954) Francisca van Vloten In een artikeltje naar aanleiding van een voor hem georganiseerde herdenkings tentoonstelling in Veere, omschreef de Domburgsche schilderes Mies Elout- Drabbe haar collega Jan Heyse als een groot kunstenaar. "Groot", aldus het desbetreffende Domburgsch Badnieuws van 19 juni 1954, "niet in de zin van wereldbestormend, of schoolmakend, maar groot, omdat zijn werk getuigt van zijn waarachtigheid en zijn volmaakt vak manschap. Men moet zijn werk heel rus tig en vol aandacht bezien, dan deelt zich aan U mee de grote, bijna plechtige stil te, die van de meeste dingen uitgaat." Mies Elout was een oude vriendin van Jan Heyse. In een eerder artikeltje, kort na zijn dood verschenen in de Provinciale Zeeuwse Courant van 10 februari 1954, had zij herinneringen opgehaald aan hun eerste schilderscontacten: "Het is wel een halve eeuw geleden dat ik voor het eerst op het atelier kwam, Jan, dat mooie, stille atelier aan het eind van een lange gang in een van die prachtige oude huizen aan een der kaden te Middelburg. Je was toen nog een zéér jonge man, maar je werk getuigde al van de grote gaven die jou eigen zijn gebleven door de jaren heen. Weinigen zijn zó zich zelf gebleven ondanks alle stromingen als jij. Zo was je als kunstenaar, en zo was je als mens." Levensloop Jan Heyse werd op 16 september 1882 in Zierikzee geboren, als zevende kind van Lena Elisabeth Isebree Moens en Johan Hermann Christian Heyse, lid van gedeputeerde staten van Zeeland en voormalig Luthers predikant. De familie verhuisde in 1892 naar Middelburg, woonde tot 1898 aan de Lange Delft, in het huis dat vanaf dat jaar tot 1940 de Provinciale Bibliotheek herbergde, en vestigde zich tenslotte in het door Mies Elout genoemde huis aan de Rouaan- sche Kaai, nu Het Witte Hardt. Jan had al in Zierikzee blijk gegeven van belangstelling voor de teken- en schil derkunst. Tijdens zijn drie Middelburgse gymnasiumjaren volgde hij tekenlessen bij C.J.W. Nuijs om in 1899 het gymna sium voor de Rijksacademie in Amster dam te verruilen. Van september 1899 tot mei 1902 en van januari tot juli 1904, zou hij zich er met uitstekende resultaten in verschillende technieken bekwamen. Zijn ijver evenwel, bleek in 1902 verflauwd. Is dat de reden van het daaropvolgende langdurige verblijf in Zeeland? Of beschouwde hij zijn oplei ding van rijkswege als voltooid? Hoe dan ook, Heyse achtte het kennelijk van belang in 1904 nogmaals een (schilder-) cursus aan de Academie te volgen. In de zomer van dat jaar nam hij weer Jan Heyse (1882-1954). Foto E. Helder, Middelburg. Zeeuws Tijdschrift 3

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 5