Achter het stuurwiel tijdens opnamen voor de documentaire 'In de ban van de wind', in Mariehamn (Aland Eilanden) in 1990. Witteman is ook prima, maar die zie ik veel te vaak op de buis. Maar ik kan me woest maken om al die mensen op de buis, die zichzelf zo belangrijk vinden en voortdurend op de voorgrond willen treden." Veelzijdigheid En daarmee komen we bij een stukje van het diepste wezen van Rob van Hoek zelf: bescheidenheid, verlegen heid bijna. Zijn eigen rol in een tv-produktie beperkt hij dan ook - naar de buiten wereld toe - zoveel mogelijk. "t Is waar, ik ben verlegen", geeft hij eerlijk toe, "maar de journalistiek dwingt me om m'n verlegenheid te overwinnen. Al blijft er altijd iets van spanning bestaan als ik ergens nieuw op af stap. Verlegenheid zit in je. Dat gaat nooit helemaal over. Als ik geen bril had moeten dragen, was ik waar schijnlijk nooit de journalistiek in gegaan. Er zitten veel zeevarenden in mijn familie en het was vroeger werke lijk mijn bedoeling naar de Zeevaart school te gaan. Maar achteraf is het misschien goed zo, want de zeevaart is een uitermate vervelend beroep ge worden, waar alle avontuur en roman tiek uit verdwenen is. Mijn broer is kapitein op zo'n groot containerschip. Rob van Hoek. Oranjezon (1994). Vroeger moest hij wel eens een weekje liggen wachten voor de kust van Afrika - mooie gelegenheid om iets van de binnenlanden te zien - maar tegen woordig moeten ze op het uur nauw keurig in een haven zijn. Allemaal com- puterwerk. Bovendien was ik ook nooit zo veelzijdig geworden als ik nu ben, als ik me alleen in de zeevaart had ver diept. Ik heb nu de kans m'n grenzeloze nieuwsgierigheid te bevredigen. Van daar dat ik - tot op zekere hoogte - redelijk wat weet van de technische kant van mijn vak, zoals camera, geluid, montage enz. Zelfs de nieuwste montage-ontwikkelingen op computer probeer ik onder de knie te krijgen en toe te kunnen passen. Tijdens opnamen wil ik altijd graag een paar shots zelf draaien, met als gevolg dat ik wel zo'n beetje weet, hoe een camera in elkaar zit. Ik ben zelfs als cameraman met een collega meegeweest naar Rusland, omdat het betreffende onderwerp anders financieel onhaalbaar was! Maar ik ben een "gemiddelde", hoor", haast hij zich te zeggen, "ik ben abso luut geen uitschieter zoals b.v. foto- 8 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 10