Overkanten Uitdagingen sie ook in Zeeland een goede uitbrei ding zou kunnen zijn, ware het niet dat televisie schreeuwend duur is. "t Zal moeite kosten om voldoende geld bij elkaar te krijgen, om op een redelijke manier de uitzendtijd te vullen". Het ziet er nu dus toch naar uit, dat na tientallen jaren touwtrekken de Wes- terschelde-oeververbinding er als tun nel komt. In 2002 is het - als alle bere keningen kloppen - gedaan met de erwtensoep en de kroketjes op de boot en is Zeeuws-Vlaanderen "bevrijd" uit z'n isolement "Ik vind het een riskante aangelegen heid", zegt Rob van Hoek enigszins bezorgd, "kijk maar eens naar alle toe standen rond de Euro-tunnel naar Enge land onder Het Kanaal. Daar waren de verwachtingen prima, maar weten ze nu al niet meer, hoe ze de rente van de schulden moeten opbrengen. Ik ben bang voor vergelijkbare toestanden met de tunnel onder de Westerschelde. Ik sluit het beslist niet uit, dat het prijs kaartje uiteindelijk twee maal zo duur uitvalt. Maar dat alles neemt niet weg, dat ik Zeeland nog steeds een bijzondere pro vincie vind. Ondanks de steeds beter wordende verbindingen vind je - ook in mentaliteit - de eilandenstructuur overal terug. Dat zorgt voor verrassende verschillen en een grote variatie in mensen en landschappen. Laten we alsjeblieft pro beren iets van die eigen identiteit te bewaren, zonder daar meteen oubollig over te doen. De afwisseling van land en water is toch uniek. Dat vind je ner gens zo. Wat mijn meest favoriete plekje hier in Zeeland is?" Een veelbetekenende grinnik. "Zeg, je denkt toch niet, dat ik dat aan jou ga vertellen.... Maar ik heb wel een mooi alternatief. Echt waar. Wat dacht je van de dijken rond de vroegere bouwdokken op het werkei- land Neeltje Jans. Je moet er wat moei te voor doen - het kost je wel een half uurtje lopen - maar het is aboluut de moeite waard. Zelfs in het hoogseizoen vind je hier absolute stilte. En waar vind je dat tegenwoordig nog?" De telefoon gaat. Rob van Hoek mom pelt iets over een plotselinge video- produktie, die het liefst gisteren af had moeten zijn en waar hij nog zijn han den aan vol heeft. "Ik heb naast mijn werk voor "Van Gewest tot Gewest" ook nog een eigen video-produktiebedrijf", legt hij desge vraagd uit en met een grijns: "komt dus goed uit dat ik met een camera overweg kan. Toen ik hier in Zeeland het gevoel kreeg, dat ik alle onderwerpen al een keer had gehad, ben ik part-time voor "Van Gewest tot Gewest" gaan werken en deels voor m'n eigen video-produk- tiebedrijf. Zo creëer ik nieuwe uitdagin gen voor mezelf. Zo af en toe ben ik ook wel met andere dingen bezig geweest, zoals een serie documentaires (9 uur) over de scheepvaart in Nederland en een serie (5 uur) over de landbouw. En achieder onderwerp is eigenlijk opnieuw een uitdaging. Al was het alleen maar", grapt hij met een twinke ling in zijn ogen, "om iets in een halve, in plaats van anderhalve dag af te krij gen. Ik heb ook een paar keer de gele genheid gehad om door te groeien bin nen het team van "Van Gewest tot Gewest" en eindredacteur te worden. Ik heb daar steeds van af gezien, want dan had ik toch in de buurt van Hilversum moeten wonen. Als ik nu een paar dagen in Hilversum ben geweest, kan ik innig tevreden zeggen: dag allemaal....ik ga weer terug naar m'n eiland. Weet je wat het is met die "Gooise" sfeer? Je gaat op den duur de verkeerde din gen belangrijk vinden en dat wil ik niet. Ik vind m'n carrière prachtig en ik ben heel goed terecht gekomen, al zeg ik het zelf, maar ik vind toch m'n mens zijn belangrijker. Tijd houden voor leu ke dingen, zoals m'n grote hobby: schilderen". Gelukkig zijn de kamers in huize Van Hoek ruim en hoog en kan er menig schilderij een plekje vinden. Veel land schappen. Zeeuwse natuurlijk, maar ook van het vakantieland Frankrijk. Tijdens reportage. Vissershaven Vlissingen 1988. "Dat schilderen zou ik echt verder wil len ontwikkelen", zegt Rob liefdevol, "ik zou wat abstracter willen werken. Er staat nu nog teveel op, vind ik zelf. Ik zou de wezenlijke elementen er meer willen laten uitkomen. Les? Heb ik nooit gehad. Ik heb het mezelf allemaal geleerd. Van schilderen met beelden, woorden en geluid ben ik overgestapt op schilderen met penseel. Mooi toch?" 10 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 12