De Middelburgse uitdaging Architectonische oplossingen voor de 21ste eeuw De Academie van Bouwkunst in Rotter dam organiseerde in de zomer van 1995 een summercourse in het kader van de activiteiten ter gelegenheid van de bevrijding 50 jaar geleden van Rotter dam en Middelburg. Studenten van architectonische opleidingen in Neder land, Duitsland, Polen en Turkije namen aan de cursus deel, die in Middelburg plaatsvond van 4 tot 10 september in het grotere kader van de architectuur manifestatie '45-95, een halve eeuw reconstructie en restauratie'. De studen ten kregen opdracht ontwerpen te maken voor vier locaties in en om Mid delburg, te weten: de Markt, het Molen- Jos Jobse water, het stationsgebied en het gebied tussen Middelburg en Vlissingen. Rotterdam en Middelburg hebben met elkaar gemeen dat ze door bombarde menten vrijwel volledig verwoest wer den. De wederopbouw van de steden is echter volledig anders verlopen. In Rot terdam is gekozen voor een compleet nieuwe stad met slechts enkele verwij zingen naar het verleden terwijl in Mid delburg is gekozen voor een nauwkeuri ge reconstructie van de situatie van voor de oorlog. De totaal andere aard van de steden speelde daarin uiteraard een gro te rol. Rotterdam met zijn op de wereld gerichte haven en Middelburg als meer op het verleden gerichte provincie hoofdplaats. Daarnaast speelde op de achtergrond de strijd tussen de traditio neel ingestelde architecten als M.J. Granpré Molière en J.F. Berghoef en de modern georiënteerde architecten als H.A. Maaskant, J.H. Van de Broek en J.B. Bakema. De laatsen kregen het voor het zeggen in Rotterdam en de traditio nalisten in Middelburg. De vier bestudeerde locaties in en om Middelburg hebben het denken op con ceptueel en praktisch niveau nieuwe richtingen gegeven. De studenten be reikten in hun ontwerpen een hoog niveau. Daarbij vulden de diverse natio naliteiten elkaar aan. Terwijl de Neder landse studenten vooral een conceptma- tige benadering voorstonden, droegen de buitenlandse studenten meer prakti sche oplossingen aan die elkaar wonder wel aanvulden. Op de volgende bladzij den zijn enkele van de ontworpen oplos singen in beeld gebracht en van kort commentaar voorzien. Aankomst per 'bruine zeiler' van de studenten te Middelburg op 4 september 1995. 14 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 16