Zeeuwse Plaatsnamen Van Aardenburg tot Zonnemaire Bor ssele Een andere nieuwe titel in het fonds is overigens Groeten uit Breskens van H. Hendrikse en IJ. Fenijn, in een vervolg op Groeten uit Westkapelle van Piet Minderhout, Hans Jongepier en Marian Roelse. Ze zijn van het betere soort ansichten-uitgaven. Dat Zeeland een prachtige onderwater wereld heeft, wisten we reeds na het verschijnen van 'Oosterschelde, het leven in en om het water' van Wim Wolff en Jankees Post (Sijthoff, 1979). Zeeanjelieren en anemomen: de kijker kent de schaal niet en waant zich in sprookjesland. Hieruit blijkt wel: de natuur is fantastischer, dan wat een mens kan bedenken. De belangstelling voor het boek kwam overigens pas goed op gang, toen het in de uitverkoop lag. Intusen is de duiksport gegroeid en menig antiquariaat heeft een intekenlijst voor dit prachtboek. Zeeland onderwa ter, de onderwaterwereld van de Oosterschelde en de Grevelingen 59,90, 9068251287, Uniepers, Abcou de) is een nieuwe uitgave en ook deze laat zien van welke sprookjeswereld dui kers in Zeeland genieten. 'Het duiken in Zeeland was, en is een fascinerende bezigheid. In een klein gebied kan een duiker diverse scala van levensgemeen schappen aantreffen', aldus de samen stellers. De hoofdstukken behandelen achtereenvolgens wieren en zeegrassen, sponzen, holtedieren, borstelwormen, weekdieren, geleedpotigen, tentakeldie- ren, stekelhuidigen, manteldieren, vissen en zeehonden. Overal deze levensvor men wordt veel informatie gegeven, maar het blijft toch vooral kijken en genieten. 'Zeeland onderwater' is daar door een pleidooi voor natuurbehoud. In een vervolg op 'Hoedekenskerke, dorp tussen zeedijk en zaaidijk', schreef Jan de Ruiter Borssele, dorp bewesten de vijfzode 39,90, 9072138503, De Koperen Tuin, Goes). Het middeleeuwse Borssele, waar het stamslot stond van de machtige Heren van Borssele, over stroomde in 1530 en 1532 en werd in 1616 door de stad Goes herdijkt. Het dorp is aangelegd volgens een strak geometrische opzet, naar een ontwerp van Cornelis Soetwater. Doordat de bedijking tegenviel, was er heel lang geen geld om er een kerk te bouwen. L. van Driel A. Stekctee v mmm Smallegange schreef in 1698: 'Het Dorp Monster is groot en schoon, hebbende te midden een seer wijde plaats met boomen beplant, rontom met Huisen, en het land doorgaens met heerlijke Hofsteden bebouwt.' Jan de Ruiter be schrijft tal van historische aspecten, zoals over de eerste bewoners van het dorp, de kerken en scholen, de haven en de veerdiensten. Ook over de weerstand die er bestond, tegen de aanleg van een waterleiding. Het water in de regenbak ken was immers van voortreffelijke kwa liteit! dorp bewesten de vijfzode 32 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 34