Paul van der Velde In de huidige jaargang zal meer dan vroeger aandacht besteed worden aan de economische en sociale ontwikkelin gen in Zeeland. Gezocht zal worden naar een balans tussen die ontwikkelingen en de culturele in de Zeeuwse samenleving. Natuurlijk kan een tijdschrift niet in een handomdraai van aard en samenstelling veranderen. Vroeger aangegane ver plichtingen dienen nagekomen te wor den. Deze redactionele koerswijziging wordt ingegeven door het besef dat Zee land in de komende jaren voor een aan tal belangrijke beslissingen staat die haar toekomst voor een groot deel zullen bepalen. De generatie wederopbouwers met een duidelijk vooruitgangsgeloof is naar de achtergrond verdwenen en een nieuwe generatie is op zoek naar ant woorden op vragen die deze tijd aan ons stelt. Wij hopen dat de lezers van het Zeeuws Tijdschrift hun stem zullen laten horen om op die manier een debat over de toekomst van Zeeland tot leven te wekken. Wij zullen proberen een aantal van die problemen succesievelijk in dit tijdschrift aan te snijden. Ruules en Van Hoek Peter van Houte interviewde de ex-top man van Dow Chemical die bekend staat om zijn duidelijke standpunten. Zo was hij een van de grote voorvechters van het flexibele pensioen maar liever nog zag hij de afschaffing van de pen sioenspremie. De mens moet zelf uitma ken hoe hij zijn oude dag inricht. Nog steeds is Ruules actief in bestuurlijk Zee land. Hij ziet een groot spanningsveld tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland omdat het belang van het eerstgenoemde gebied duidelijk in het zuiden ligt. De aanleg van de WOV zon der de bouw van een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen zou volgens hem een grote misser zijn. Zo legt Ruules de vinger op de zere plek van nog een aantal andere nijpende pro blemen in het Zeeuwse. Gerdi Preger interviewde Rob van Hoek, die al 30 jaar Zeeuws redacteur voor de televisierubriek 'Van Gewest tot Gewest' is. In die hoedanigheid heeft hij Zeeland buiten Zeeland een gezicht gegeven. Van Hoek juicht de ontwikkeling van regionale Zeeuwse televisie toe maar hoopt wel dat de kwaliteit van de pro gramma's geen afspiegeling wordt van wat zich afspeelt op de nationale zen ders. Anders dan Ruules ziet hij de WOV als een te riskante aangelegenheid. Architectuurdebat Naar aanleiding van een architectuur manifestatie in Middelburg die van juli tot november 1995 duurde, een viertal korte bijdragen die een kaleidoscopisch beeld geven van de huidige stand van zaken in het architectuurdebat in Zee land. De architecten Johan de Koning, Don Monfils en Jos Jobse nemen het leeuwendeel van de bijdragen voor hun rekening. De Koning houdt een pleidooi voor een meer gedurfde aanpak van de bouw in Zeeland. Te dikwijls worden volgens hem te middelmatige ontwer pen gerealiseerd wat voor een deel te wijten is aan de gezapige houding van de overheden. Hij roept deze dan ook op in de toekomst meer voor het expe riment te kiezen. Monfils ziet veel in een huwelijk tussen de traditie en het mo derne dat een nieuwe vorm van denken over architectuur en inherent een nieu we vorm van bouwen zal opleveren. Jobse presenteert de plannen die door studenten tijdens een workshop ont worpen werden voor diverse locaties in en om Middelburg. Nico out geeft tot slot zijn visie op de korte film die door Paul en Menno de Nooijer in het kader van de architectuurmanifestatie is ge maakt. Daarin koppelen zij op originele wijze wederopbouw en destructie aan elkaar en maken Middelburg tot sym bool voor andere verwoeste steden. Rubrieken In de negende aflevering van Kunst in Zeeland staat L. Bol stil bij de de kunste naar Jacob Jacobsz. van Geel die van 1615 tot 1626 in Middelburg werkzaam was. "Wie wenig wissen wir über Maler und Malerei in Middelburg in dieser Zeit", schreef een Duits kunsthistoricus op het eind van de jaren twintig van deze eeuw. Bol heeft daar in zijn hele oeuvre en in het bijzonder met deze arti kelenreeks verandering in gebracht. In het volgende nummer is de laatste afle vering van deze kunsthistorische serie te verwachten. In Galerie aandacht voor een unieke aankoop van een zilveren wijnkoelvat van de achttiende-eeuwse Middelburg se zilversmid, P. Prié. Op deze manier vraagt het Zeeuws Museum aandacht voor een tentoonstelling over Zeeuws zilver die het voornemens is te houden in 1999. De Zeeuwse dichteres Johanna Kruit levert een bijdrage aan de rubriek Gedicht. In Signalementen springt vooral het boek Zeeuwse Plaatsnamen er uit. Wie dacht dat Hengstdijk afgeleid is van hengst legt een te gemakkelijke associa tie. Het is een verbastering van Henric of Hendrik. Dus is eigenlijk is het de dijk van Hendrik. Zo lijken talrijke Zeeuwse plaatsnamen op het eerste gezicht gemakkelijk te verklaren maar bij nader inzien blijkt een volstrekt andere oor sprong. In Culturele Berichten onder meer aandacht voor Zeeland Gekleurd. Redactie en Bestuur Als nieuwe redactieleden verwelkomen wij Peter van Houte, journalist, en Karin Kroese, een free-lance journaliste, die eerder haar sporen verdiende bij NRC Handelsblad en reportages maakte voor diverse omroepen. Deze redactieleden zullen vooral over actuele onderwerpen bijdragen schrijven. Wij betreuren het overlijden van P.J. van der Koorde die geruime tijd als admini strateur waardevolle diensten voor het Zeeuws Tijdschrift heeft verricht. Op bestuurlijk vlak valt te melden dat P.G. van Bosse, K.J.J. Brand, A.J.G. Doele- man, M. den Hollander-Faro en S. Knig- ge, ofwel door het bereiken van de in de reglementen vastgestelde leeftijd of om andere redenen, met ingang van dit jaar, afscheid van het bestuur hebben geno men. Wij danken hen voor de vele inspanningen die zij zich in de afgelopen jaren voor het Zeeuws Tijdschrift heb ben getroost. Zeeuws Tijdschrift 1

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 3