Een rangorde in stedelijke ontwikkeling De rol van cultuur bij verstedelijking Verburg gelooft in het stadsgewest Middelburg-Vlissingen. Hij geeft de rangorde aan waar het gaat om de ver stedelijking in Zeeland: 'De verstedelij king en daarmee het ontwikkelings draagvlak is in Zeeland bescheiden. Het door het Rijk erkende en goed geëqui peerde stadsgewest Middelburg-Vlissin gen met nog geen 100.000 inwoners kan worden beschouwd als 'transac tional city' in ontwikkeling. Terneuzen en Goes nemen in rangorde de tweede positie in met - ook voor Zierikzee - perspectieven na totstandkoming van de WOV.' Verburg geeft de lijnen aan, waarlangs de verstedelijking zich zal ontwikkelen: 'De ontwikkelingslijn voor de toekomst lijkt duidelijk. Langs de belangrijkste ver- voersas, met de vaste-oeververbinding Westerschelde, zullen Goes, Terneuzen en Zierikzee zich, bevrijd van een zeker periferie-gehalte, kunnen ontwikkelen. Het Provinciaal Bestuur richt zich mede op de as van de Zoomse weg die van de Haringvlietbrug langs Tholen en Rei- merswaal naar Antwerpen loopt. Mid delburg-Vlissingen, die binnen enige jaren gelegen zullen zijn aan de doorlo pende Dammenroute zullen zich vooral kwalitatief moeten ontwikkelen. Als Van den Berg en Van der Meer gelijk hebben met hun aanduiding van de vierde fase in het proces van stadsont wikkeling - de informatiefase - ligt hier een taak voor de overheden, ook cultu reel.' Verburg laat zijn blik niet alleen gaan over cijfers en tabellen - waar hij overigens goed in thuis is. Ofschoon de werkgele genheid grotendeels de stedelijke ontwik keling bepaalt, kan volgens hem aan de culturele component voor het stads gewest niet worden voorbij gegaan. Ver burg steekt niet onder of stoelen of banken, dat het museum voor moderne kunst er had moeten komen. Vandaar ook een sneer naar Middelburg, dat het plan heeft afgewezen, op het risico af, dat hij niet zozeer de periode 1940-1990 weten schappelijk analyseert, maar vanuit eigen standpunten in het politieke debat treedt over de wijsheid van het gemeentebe stuur van Middelburg op dit moment. Sterker nog, hij lijkt er zelfs van uit te gaan dat het museum toch nog gebouwd gaat worden en rekent het al tot de verwor venheden van het stadsgewest: 'De ste den (van het stadsgewest Middelburg- Vlissingen) vervullen met een uitlopende identiteit een complementair geheel dat mede zal profiteren van de totstandko ming van de Dammenweg en de vaste- oeververbinding Westerschelde. De grondslag wordt gevormd door vier pij lers: de zeehavens, de dienstensector, de recreatie en de aantrekkelijke woonomge ving. De zeehaven is goed voor 7200 arbeidsplaatsen. De dienstensector is van grote betekenis maar is kwalitatief niet bijzonder sterk. Zij zal met de zakelij ke dienstensector de functie van beslis- sings- en kenniscentrum meer inhoud moeten geven. Middelburg fungeert als kantorenstad. De omgevingsfactor wordt bepaald door het Walcherse land schap en zijn stranden en de renoverende Vlissingse binnenstad en zee-boulevard, de open ruimte (groene hart) tussen bei de steden de restauratie van de his torische binnenstad van Middelburg en het geheel nieuwe winkelcentrum van Vlissingen. Drie nieuwe woningbouwlo caties (Veerse Poort en het Stationsgebied in Middelburg en het gebied van de bin nenhavens van Vlissingen) bieden tot het 18 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 20