Daniël onder de wijzen van Babyion Een gereformeerd jongetje op het Stedelijk Gymnasium (Middelburg) Zeshonderd jaren was er in Middelburg een Latijnse School en vijfentwintig jaar geleden is die verdwenen. Dat gymnasi um was bepaald een school met een drempel. En dat niet alleen voor de wer kende stand, maar ook voor vele ande ren die geen academische traditie in de familie kenden. Wanneer je dan ook nog het confessionele onderwijs van je eigen richting gewoon was, was dit Stedelijke Gymnasium helemaal een andere wereld. Hier volgen herinneringen van zo'n gereformeerd jongetje, dat aan het begin van de vijftiger jaren de hoge stoep opklom en de voorname hal met het Griekse godenbeeld inschoof. Veel in dit verhaal kan exemplarisch zijn voor die tijd. Twee keer naar de kerk Dat je uit een andere wereld kwam, bleek al op de maandagmorgen om negen uur, bij de gymnastiek in een gehuurde zaal van de Christelijke Kweekschool. In de kleedkamer is er maar één gespreksonderwerp voor de jongens, namelijk de film die ze de afgelopen dagen in één der beide Mid delburgse bioscopen gezien hebben. Wie daar niet geweest is, knoopt in een hoek zwijgend de veters van zijn gymschoenen vast: bezoek aan de bioscoop was voor ons taboe, zeker op de zondag. Na één zo'n maandag wordt er eens weken lang een bepaald kwiek wijsje gefloten, dat ik gemakke lijk overneem. Pas jaren later begrijp ik, dat ze toen de film over de River Kwai gezien hadden. Hoe anders verliep het weekend van het gereformeerde jon getje: na de lessen en de wekelijkse repetitie Grieks en Latijn op de zater dagmorgen 's middags vrij: christelijk korfballen voor de een, vader in de moestuin helpen voor de ander; des avonds spannende jongensboeken lenen in de Christelijke Volksbiblio theek: de Bob Evers serie, Arendsoog, M. Stol Siebe van Aangium. Het huiswerk voor de volgende maandag werd op de zaterdagavond gedaan, natuurlijk, want op zondag mag je niet werken. Verleidingen als het lollige radiopro gramma "Negen heit de klok" op die avond bestaan niet, want dat is van de wulpse KRO en de knop wordt omge draaid. Op de Dag des Heren wordt er tweemaal naar de kerk aan het Hof plein gewandeld, de bioscoop "Elec tro" en Sociëteit "De Vergenoeging" snel voorbij, tussen de Belgische toeris ten door. Klasgenoten waren dan aan het sporten: hockeyen, roeien of paardrijden op Oranjezon. Op zondag avond had je tot je zestiende levensjaar de Knapenvereniging, geleid door de Gymnasium in de Latijnse Schoolstraat, ca. 1960. Foto les Lamain (Zeeuws Documentatiecentrum). 20 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 22